Zaloguj
Reklama

Nowe potencjalne strategie leczenia choroby Parkinsona

Nowe potencjalne strategie leczenia choroby Parkinsona
Fot. panthermedia
(0)

Choroba Parkinsona, będąca schorzeniem neurozwyrodnieniowym charakteryzuje się zanikiem neuronów dopaminergicznych, zwłaszcza w obrębie istoty czarnej mózgu. Czynniki neurotroficzne pomagają utrzymać przeżycie, różnicowanie i podtrzymanie funkcji komórek nerwowych w rozwijającym się i już rozwiniętym układzie nerwowym. Jednym z najsilniejszych tego typu czynników odkrytych dotychczas jest GDNF (czynnik neurotroficzny pochodzenia glejowego).

Reklama

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach odkrył nowy czynnik neurotroficzny CDNF (Conserved Dopamine Neurotrophic Factor). Na modelach eksperymentalnych choroby Parkinsona wykazał on, że CDNF chroni i odnawia już zniszczone neurony dopaminergiczne, a przede wszystkim przywraca utracone funkcje komórek.

W modelu eksperymentalnym neurotoksyna 6-OHDA, wywołująca degenerację neuronów dopaminergicznych podobną do obserwowanej w chorobie Parkinsona była wstrzykiwana w okolice prążkowia mózgu szczurów. U szczurów, u których sześć godzin przed podaniem toksyny  podawano pojedynczą dawkę CDNF nie następowała degeneracja neuronów. U szczurów, u których iniekcje CDNF podawano 4 tygodnie po podaniu toksyny, obserwowano zahamowanie dalszego zwyrodnienia komórek oraz przywrócenie funkcjonowania komórek szlaku nigrostraltalnego. Powyższe obserwacje mogą mieć w przyszłości potencjalnie istotne znaczenie w terapii choroby Parkinsona zarówno w neuroprotekcji jak i hamowaniu postępu choroby.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • AlphaGalileo - Nature 2007 Jul 5;448(7149):73-7

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze