Zaloguj
Reklama

Osobowość anankastyczna

Autorzy: Ewa Chodkowska
Nadmiar pracy
Fot. Panthermedia
Nadmiar pracy
(4)

Definicja osobowości anankastycznej mówi, iż jest to wzorzec zachowań zdominowany dbałością o porządek, perfekcjonizm, nadmierną kontrolą umysłową w kontaktach interpersonalnych kosztem otwartości i efektywności. Kształtuje się w wieku młodzieńczym.

Reklama

Perfekcjonizm w myśleniu powoduje, że pacjenci są pochłonięci przez szczegóły, zasady i porządek do tego stopnia, że główny cel ulega zatraceniu. Osoby z takim zaburzeniem osobowości są oddane pracy oraz wydajności tak, że są w stanie zrezygnować z wypoczynku i przyjaźni. Cechuje ich również sumienność, skrupulatność. Niechętnie przekazują swoje obowiązki innym, jeśli ten ktoś nie zgodzi się wykonać wszystkiego według jego wskazówek.

Sentymentalność nie pozwala im pozbyć się starych i niepotrzebnych przedmiotów nawet jeżeli nie mają one żadnej wartości. Są skąpe i gromadzą pieniądze „w razie wypadku”. Jednym z czynników powodujących anankastyczne zaburzenia są karzący i nadmiernie kontrolujący czy negatywnie osądzający rodzice. Często występują reakcje lękowe i depresyjne a jednocześnie osoby takie mogą dobrze funkcjonować w rolach życiowych i zawodowych związanych z perfekcjonizmem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Marek Jarem. Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny

Reklama
(4)
Komentarze