Zaloguj
Reklama

Polecamy: NIEDOSTĘPNY ŚWIAT. Podróż w głąb umysłu

Autorzy: GWP
Polecamy: NIEDOSTĘPNY ŚWIAT. Podróż w głąb umysłu
Fot. Pantherstock
(5)

Paul Broks korzystając ze swej długiej praktyki neuropsychologa, tka wyjątkową w swoim rodzaju mozaikę składającą się z historii przypadków, przypowieści metafizycznych i wątków autobiograficznych. Broks pisze o swym doświadczeniu lekarskim i o własnych pacjentach – pochylając się nad nimi z wrażliwością i uczciwością.

Reklama

Przedstawia nam Jenny, która myśli o sobie, że jest martwa; Judy, której wskutek wylewu wypadło ze świadomości ostatnie 20 lat życia; chłopaka z wgniecioną czaszką, którego osobowość legła w gruzach w następstwie upadku do szybu windy; Michaela, którego osobowość wskutek choroby zmieniła się na lepsze; i Naomi, młodą kobietę, decydującą się na zabieg chirurgiczny, który ma usunąć napady, niszczące jej życie.

Te często niepokojące opowieści stają się punktem wyjścia do rozważań na temat osobowości, świadomości, duszy człowieka. Umiejętnie łącząc rzeczywiste historie z literacką fikcją, mówi o roli przypadku, o współczuciu i odporności człowieka na przeciwności losu.

Wspaniała, wzbogacająca lektura dla każdego, kto zastanawia się nad tajemnicą ludzkiej egzystencji!

Paul Broks jest wykładowcą i konsultantem neuropsychologicznym w Derriford Hospital, Plymouth oraz w Royal Hallamshire Hospital w Sheffield. Regularnie publikuje w brytyjskim piśmie Prospect, a także w Granta, Daily Telegraph. W 2003 został nominowany do prestiżowej nagrody Wellcome Trust Science.

 


"Broks jest tyleż poetą, co naukowcem; w tej nie dającej się zapomnieć książce wiedzie nas niestrudzenie ku niezgłębionej tajemnicy - jak ta blada substancja, którą nazywamy mózgiem, jest w stanie stworzyć coś tak eterycznego i indywidualnego, jak umysł człowieka." Atul Gawande (autor "Complications. A Surgeon's Notes on an Imperfect Science") 

 

"Nowy Oliver Sacks... ostry jak skalpel, bezkompromisowy, błyskotliwy i niepokojący" The Times

NIEDOSTĘPNY ŚWIAT. Podróż w głąb umysłu
Broks Paul
Przekład: Jacek Łaszcz, tytuł oryg.: Into the Silent Land. Travels in Neuropsychology, ISBN 83-60083-99-1, format A5, oprawa twarda
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze