Zaloguj
Reklama

Powrót represji "psychiatrycznych" w Rosji?

Autorzy: Piotr Kurzac
Powrót represji
Fot. Pantherstock
(5)

Rosyjska dziennikarka Łarisa Arap, działająca w opozycyjnym Zjednoczonym Froncie Obywatelskim (OGF) założonym przez byłego szachowego mistrza świata Garriego Kasparowa, została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym prawdopodobnie z przyczyn politycznych.

Reklama

Według relacji przewodniczącej murmańskiego oddziału OGF Jeleny Wasiljewej, 6 lipca podczas oczekiwania w miejscowej klinice na badanie niezbędne do uzyskania prawa jazdy Arap została zatrzymana przez milicję i bez wyrażenia zgody hospitalizowana tamże. Następnie 26 lipca przewieziono ją do odległego o 150 km szpitala psychiatrycznego.
Na początku czerwca dziennikarka, w oparciu o relacje rodziców dzieci i nastolatków przebywających w obwodowym szpitalu psychiatrycznym, opublikowała w opozycyjnym wydawnictwie artykuł o panujących tam złych warunkach leczenia i pobytu.
Pytana o ewentualne przyczyny hospitalizacji aktywistki Wasiljewa zaprzeczyła występowaniu u niej objawów zaburzeń psychicznych.
Natomiast rzecznik władz administracyjnych Murmańska wypowiedział się, że nie zna tej sprawy, lecz  wyklucza możliwość stosowania represji politycznych w tym regionie, szczególnie prowadzonych w taki sposób.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Gazeta.pl

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze