Zaloguj
Reklama

Psychoterapia a samobójstwa - dane z Finlandii

Psychoterapia a samobójstwa - dane z Finlandii
Fot. Shutterstock
(3)

Grupa badaczy z Finlandii dokonała analizy okoliczności związanych z popełnieniem samobójstwa przez osoby uczestniczące w leczeniu psychoterapeutycznym.

Reklama
Dokładne analizy wykazały, że osoby, które popełniły samobójstwo cierpiały na depresję w 11 przypadkach, 5 osób miało zdiagnozowana chorobę afektywna dwubiegunową, u 7 osób występowała psychoza, 12 osób miało więcej niż jedną diagnozę psychiatryczną. W większości przypadków prowadzono psychoterapie psychodynamiczną, ponad połowa psychoterapeutów pracowała w sektorze prywatnym.
 
Dane te pokazują, że osoby popełniające samobójstwo w trakcie trwania psychoterapii cierpiały z powodu poważnych zaburzeń psychicznych, w których stosowanie jedynie indywidualnej psychoterapii nie było właściwym leczeniem. Opór lub nieumiejętność komunikowania swoich myśli samobójczych wydaje się być jedną z głównych przeszkód w stosowaniu środków zaradczych. Współdziałanie różnych osób świadczących pomoc oraz równoległe leczenie farmakologiczne chronią przed popełnieniem samobójstwa w czasie trwania psychoterapii.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychother Psychosom 2005;74:388-391

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze