Zaloguj
Reklama

Rasizm - dlaczego Polacy nadal mają z tym problem?

Konflikt w szkole
Fot. ojoimages
Konflikt w szkole
(0)

Rozmawiając o rasizmie zawsze nasuwa się wiele pytań. Dlaczego ten problem wciąż istnieje i przybiera na sile? Jaki jest stopień rasizmu jest w Polsce? Dlaczego miewamy tendencje do bycia rasistami?

Reklama

Dyskryminacja stanowi zespół poglądów, które głoszą tezę o nierówności ludzi. Jedna z ras jest wywyższana nad innymi. Najczęściej dyskryminowana jest rasa czarna. UNESCO oraz ONZ w drugiej połowie XX wieku potępiły rasizm. Nie są to jedynie organizacje na świecie, które zachowały się w ten sposób.

Zjawisko rasizmu stale jest potępiane, niestety w takiej samej mierze także propagowane. Wiele zjawisk polityce wpływa na bardzo duży wzrost zachowań pro-rasistowskich. Powstają coraz to nowsze zgrupowania, które wywierają negatywne wpływy na innych.

Często “ofiarami” poglądów związanych z kulturą są coraz młodsze pokolenia. A jak to jest w Polsce? Mamy największy “problem” z akceptacją Romów. Kolejno po nich nie lubimy “czarnuchów”, “ciapatych”, “źółtków”. To tylko kilka określeń negatywnych, które charakteryzują daną grupę etniczną.

Najwięcej nadużywań tego typu określeń stosuje młodzież, która naśladując nieodpowiednie wzory, poszerza grono rasistów w Polsce. Poniżenia, określające “niższość” ras najczęściej dotyczą: wyglądu, wyznań religijnych, obyczajów i przede wszystkim koloru skóry.

Jak zatem walczyć z rasizmem i radzić sobie z nim w życiu codziennym, szkole czy pracy? Na pewno należy rozmawiać, gdy widzimy problem. Edukacja młodzieży, a także kampanie anty-rasistowskie są coraz częściej stosowane w szkołach, a także mediach.

Pamiętajmy, że to nie kolor skóry świadczy o człowieku. Jeżeli kiedykolwiek zauważysz, że w twoim otoczeniu ktoś dyskryminuje innych, zareaguj.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze