Zaloguj
Reklama

Rocznica śmierci profesora Jerzego Vetulaniego

Autorzy: Redakcja Medforum
Prof. Vetulani
Fot. medforum
Prof. Vetulani
(0)

Dokładnie rok temu odszedł od nas ten wybitny naukowiec, ceniony pedagog, a przede wszystkim niezwykły człowiek.

Reklama

Jerzy Vetulani był specjalistą w dziedzinach psychofarmakologii, biochemii i neurobiologii.
Na początku marca zeszłego roku został potrącony przez samochód. Wracał z Instytutu Farmakologii PAN. Chodził tą trasą od kilkudziesięciu lat.

Profesor Vetulani urodził się w 1936 roku w Krakowie. Od lat związany był z Instytutem Farmakologii PAN. Pracował tam w ostatnich latach jako wiceprzewodniczący Rady Naukowej. W swoim życiu opublikował wiele książek o tematyce popularnonaukowej. Od 2010 roku prowadził blog „Piękno neurobiologii”. Publikował tam informacje naukowe, a także swoje własne przemyślenia. Był bardzo bliski zespołowi redakcyjnemu Medforum. Współpracowaliśmy z nim podczas kilku kongresów psychiatrycznych. Podczas jego prelekcji sale konferencyjne zawsze były pełne.

Jako naukowiec podkreślał, że nie może wypowiadać się o tym, czego nauka nie potrafi wyjaśnić. O śmierci mówił, że być może jest przyjemna, bo w naszym mózgu tuż przed nią podnosi się poziom serotoniny – hormonu szczęścia. W rozmowie dla Gazety Krakowskiej z Marią Mazurek powiedział w 2014 roku: Poza tym, nawet jeśli wcześniej ktoś cierpi, to w samym momencie umierania ból znika, bo zmysły działają coraz słabiej.

Choć minął już rok od czasu śmierci tego wyjątkowego uczonego, wciąż nie możemy pogodzić się z tą ogromną stratą.

Reklama
(0)
Komentarze