Zaloguj
Reklama

Rola oddziaływań psychoterapeutycznych w depresji po udarze mózgu

Autorzy: Piotr Kurzac
Rola oddziaływań psychoterapeutycznych w depresji po udarze mózgu
Fot. medforum
(5)

Niemieccy badacze zaobserwowali, że oddziaływania psychoterapeutyczne są skuteczniejszym środkiem jej leczenia niż środki przeciwdepresyjne.

Reklama

Jednym ze skutków udaru jest depresja oddziałująca zarówno na sferę psychiczną pacjenta jak i przebieg procesu jego rehabilitacji fizycznej. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych u tych osób, przeważnie w podeszłym wieku, wiąże się z podwyższonym ryzykiem występowania skutków ubocznych i interakcji z przyjmowanymi przez nich innymi środkami farmakologicznymi. Jednocześnie osoby w podeszłym wieku, narażone, np. na tendencje do częstszych upadków czy zmiany progu drgawkowego, nie są włączane do grup badawczych podczas badań klinicznych przed wprowadzeniem nowych leków na rynek.
Dyrektor Niemieckiego Instytutu ds. Jakości i Skuteczności Opieki Medycznej Peter Sawicki podkreślił, że skoro powrót do zdrowia pacjenta zależy w dużym stopniu od jego nastroju i motywacji, to ważne jest zapewnienie mu oraz jego rodzinie oddziaływań psychoterapeutycznych ukierunkowanych na leczenie depresji, co może poprawić aktywną współpracę z lekarzem czy fizjoterapeutą.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze