Zaloguj
Reklama

Różni a Równi – solidarni z niepełnosprawnymi psychicznie i fizycznie

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015. Stażystka Zespołu Leczenia Środowiskowego szpitala w Tworkach.
Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych
Fot. Pantherstock
Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych
(0)

20.06 w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim odbędzie się kolejna edycja Marszu, będącego wyrazem solidarności z osobami niepełnosprawnymi oraz chorującymi psychicznie. Imprezie organizowanej przez Starostwo Powiatu towarzyszyć będą wystawy prac osób niepełnosprawnych oraz kiermasze. Dostępne będą także punkty informacyjne instytucji, w których można uzyskać pomoc i wsparcie. Start o godzinie 14.00.

Reklama

To już trzecia edycja imprezy.  Biorą w niej udział niepełnosprawni psychicznie, ruchowo, intelektualnie, ich rodziny i przyjaciele oraz wszyscy ci, którym bliski jest los osób niepełnosprawnych. W ostatnich latach wiele się zmieniło w kwestii ich funkcjonowania w społeczeństwie, jednak wciąż dużo pozostaje do zrobienia. Bardzo istotne jest przeciwdziałanie dyskryminacji osób chorych, co jest właśnie jednym z celów Marszu. „Impreza ma na razie charakter lokalny, ale chcielibyśmy, aby w przyszłości miała zasięg ogólnopolski” – mówi dr Jonathan Britmann, kierownik Zespołu Leczenia Środowiskowego Szpitala w Tworkach,  pomysłodawca projektu. Oprócz wymiaru symbolicznego jest także aspekt praktyczny – wydarzeniu towarzyszyć będą zorganizowane punkty informacyjne, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli zasięgnąć porady psychologa czy psychiatry; oferty zajęć dla niepełnosprawnych będą prezentować także lokalne ośrodki pomocowe. „To świetna okazja, na zintegrowanie miejscowej społeczności, nawiązanie kontaktów wśród niepełnosprawnych. Są to często osoby samotne, wyobcowane, a jednocześnie bardzo potrzebujące kontaktów społecznych. Chcemy im to umożliwić i okazać wsparcie” – dodaje dr Britmann.


Szacuje się, że w Polsce jest prawie pięć milionów osób niepełnosprawnych, co stanowi ponad 12% ludności kraju. Największą grupę (prawie 40%) stanowią osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Szczególną grupę stanowią osoby chorujące psychicznie, często nie postrzegane jako niepełnosprawne. Ich obniżone możliwości samodzielnego funkcjonowania, podobnie jak w przypadku innych chorych, wymagają jednak szczególnego podejścia akceptacji i wyrównywania szans na dobre życie.

Marsz Różni a Równi

Kiedy: 20.06.2015, g.14.00

Gdzie: Grodzisk Mazowiecki, ul. 11 Listopada, start przy pomniku Józefa Chełmońskiego

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze