Zaloguj
Reklama

Świąteczne zwyczaje z różnych krajów: różnice

Wigilia
Fot. shutterstock
Wigilia
(0)

Choinka, opłatek, barszcz z uszkami i pierogi. To główne elementy, jakie wskazują Polacy na pytanie o to, z czym kojarzą im się święta. Jak Boże Narodzenie obchodzone jest w innych krajach?

Reklama

Wielka Brytania

Uroczysty obiad świąteczny spożywa się w południe 25 grudnia. Głównym daniem, które pojawia się na stołach, jest pudding. Dzieci znajdują prezenty… pod drzwiami, gdzie zostawia je Święty Mikołaj.

Hiszpania

Obchody świąt w Hiszpanii rozpoczynają się 8 grudnia. Wraz z dniem święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sewilli odbywa się widowiskowa ceremonia Baile de los Seises. W Hiszpanii panuje brak tradycji dzielenia się opłatkiem. W tym kraju bowiem zamiast opłatka rodzina dzieli się… chałwą. Główne dania dominujące na stole to ryby. Prezenty rozdawane są 6 stycznia, w Święto Trzech Króli.

Francja

We Francji uroczysty posiłek przypada nie na 24, a na 25 grudnia. Na francuskim stole nie może zabraknąć owoców morza, ostryg, langust czy krewetek, a także wędzonego łososia, typowo francuskiego rarytasu, czyli pasztetu z kaczych wątróbek (foie gras), indyka w kasztanach oraz buche de Noel. Właśnie wtedy dzieci obdarowywane są prezentami, które Gwiazdor zostawia nie pod choinką, a przy bucikach.

Szwecja

W Szwecji uroczystości Bożego Narodzenia rozpoczynają się od obchodów Dnia Świętej Łucji 13 grudnia. Prezenty przynosi Święty Mikołaj (Jultomte). Podczas szwedzkiej Wigilii na stole nie może zabraknąć szynki, przyrządzonych na różne sposoby śledzi (zawsze domowej roboty) i łososia. Do tego popularne są kiełbaski, domowej roboty zapiekanki typu Janssons frestelse oraz pasztety. W Szwecji w czasie świąt dominują również rozmoczona suszona ryba, galareta wieprzowa czy głowizna. W Szwecji nie przygotowuje się dodatkowego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca.

Dania

W Danii Boże Narodzenie nie może odbyć się bez ryżu na słodko, w którym ukryty jest migdał. Osoba, która odnajdzie migdał w swojej porcji, otrzymuje świnkę z marcepanu, która zwiastuje pomyślność w nowym roku. Dodatkowo daniem, które pojawia się na stołach, jest pieczona gęś.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze