Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Tabletki
Fot. shutterstock
Tabletki
(0)

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day). W tym roku ma miejsce już 28 edycja wydarzenia zapoczątkowanego przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health). Główne przesłanki, które przyświecają obchodom tego dnia, to podnoszenie świadomości społeczeństwa na tematy chorób i zaburzeń natury psychicznej, redukowanie zjawiska stygmatyzacji osób borykających się ze schorzeniami na tle psychicznym czy w końcu usprawnianie i polepszanie opieki medycznej nad pacjentami z takimi jednostkami chorobowymi.

Reklama

Rokrocznie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego porusza bardzo ważne kwestie i obchodzony jest pod hasłami przewodnimi. W przeszłości jego odsłony skorelowane były z takimi problemami, jak depresja („Porozmawiajmy o depresji” w 2017 roku), schizofrenia („Życie ze schizofrenią” w 2015 roku) czy zdrowie psychiczne w miejscu pracy (pod takim samym tytułem w 2016 roku). W roku 2019 fundamentalne zagadnienie stanowią samobójstwa: „Wspólne działania na rzecz zapobiegania samobójstwom”. Targanie się na życie stanowi prawdziwą plagę w XXI wieku, wskutek której każdego roku ginie blisko 800 tysięcy osób. Europejskie Towarzystwo Psychiatryczne (European Psychiatric Association) dołączyło do kampanii „40 sekund działania”, zorganizowanej przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization), która ma na celu pokazanie, jak złożony problem stanowią akty suicydalne, a także oddanie w ręce specjalistów narzędzi mogących zahamować ten przykry i szkodliwy trend. Zgodnie z nazwą akcji właśnie w takich odstępach czasu – co 40 sekund – ktoś odbiera sobie życie.  

Europejskie Towarzystwo Psychiatryczne wskazuje, że choroby na tle psychicznym są powszechne i nieodpowiednio zdiagnozowane czy nieleczone mogą prowadzić do samobójstw. Te z kolei często łączy się z depresją, na którą, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, cierpi już 350 milionów ludzi na całym świecie. Co zatem można zrobić, by zniwelować te alarmujące statystyki? Odpowiedzią mają być specjalne programy szkoleniowe dedykowane szczególnie dla lekarzy pierwszego kontaktu, ale też innych pracowników służby zdrowia, jak choćby pielęgniarek. W proces kształcenia powinni być również włączeni przedstawiciele organów socjalnych. Dzięki skutecznej edukacji osoby przeszkolone nauczyłyby się prawidłowo oceniać stan pacjentów co do obecności u nich myśli samobójczych, a także diagnozować wyżej wspomnianą depresję. Takie działania z pewnością pozwoliłyby natomiast na włączenie odpowiednio wcześnie właściwej terapii leczniczej.

W przypadku osób, które nie dysponują wiedzą medyczną i nie posiadają kompetencji w tym zakresie, a chcieliby pomóc: często po prostu szczera rozmowa bądź zachęcenie do odwiedzenia specjalisty mogą zdziałać cuda i uratować kolejne ludzkie istnienie.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze