Zaloguj
Reklama

Elektrostymulacja - terapia powracająca do łask

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Jan Stradowski, Lecz się prądem [w:] Focus, nr 224, maj 2014
Obchód lekarski
Fot. ojoimages
Obchód lekarski
(3)

Terapia elektrowstrząsowa jest tania, nie wywołuje skutków ubocznych i co najważniejsze - jest bezbolesna. Ponadto jest bardzo skuteczna.

Reklama

W terapii elektrowstrząsowej (ECT) wykorzystuje się prąd o napięciu nieprzekraczającym 450V i natężeniu 1000 miliamperów. Trwa ona tylko kilka sekund a jej efekty są zauważalne przez kilka miesięcy. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg.

Przed zabiegiem pacjent poddawany jest narkozie (znieczuleniu ogólnemu) na czas ok. 30 minut. Dodatkowo podawane mu są leki zwiotczające mięśnie mające na celu zapobiec ewentualnym drgawkom. Zabieg przeprowadzany jest dopiero gdy pacjent „zaśnie”. Po wybudzeniu pacjent musi przez godzinę pozostać w szpitalu.

Terapia elektrowstrząsowa jest skuteczną metodą leczenia lekoopornej depresji, schizofrenii, manii i katatonii. Stosowane są również inne metody wykorzystujące prąd elektryczny. Mają one na celu osłabienie lub zwiększenie (w zależności od rodzaju defektu) aktywności odpowiednich obszarów mózgu. Istnieją dwie metody wykorzystujące elekrostymulację.
 fot. ojoimages
 

Polegają one na tym, że elektroniczny stymulator wysyła do mózgu słabe impulsy za pośrednictwem elektrody. W zależności od miejsca lokalizacji tej elektrody wyróżnia się:

  • stymulację głęboką (DBS), gdy elektroda umieszczona zostaje w mózgu,
  • metodę VNS, gdy elektroda zostaje podłączona do nerwu błędnego, przekazującego informację z narządów wewnętrznych do rdzenia przedłużonego.

W przypadku DBS wszczepienie „rozrusznika mózgu” wymaga otwarcia czaszki, jednakże bardzo niewielkiego (wielkość opuszki palca). Operacja przebiega bez podawania pacjentowi narkozy, gdyż musi on mieć zachowaną pełną świadomość, aby można było ocenić na bieżąco skuteczność zabiegu. DBS stosowana jest w leczeniu choroby Parkinsona.

Reklama
(3)
Komentarze