Zaloguj
Reklama

Elektrostymulacja - terapia powracająca do łask

Autorzy: Klaudia Tomala
Źródło: Jan Stradowski, Lecz się prądem [w:] Focus, nr 224, maj 2014
Elektrostymulacja - terapia powracająca do łask
Fot. ojoimages
(3)

Terapia elektrowstrząsowa jest tania, nie wywołuje skutków ubocznych i co najważniejsze - jest bezbolesna. Ponadto jest bardzo skuteczna.

Reklama

VNS natomiast nie wymaga otwierania czaszki. Symulator VNS umieszczany jest po lewej stronie szyi i podłączany do lewego nerwu błędnego. Co 5 min. stymulator włącza się na czas 30 sekund. Początkowo pacjent odczuwa drętwienie na szyi, czasem pojawia się chrypka lub kaszel, jednakże jest to kwestia przyzwyczajania - objawy te mijają już po kilku tygodniach. Metoda VNS stosowana jest u pacjentów cierpiących na epilepsję i głęboką depresję.

Inna metoda wykorzystuje magnesy - jest to tzw. przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS). Ma ona na celu zmianę aktywności elektrycznej wybranych obszarów kory mózgu chorego. W tym celu korzysta się z silnego pola magnetycznego o natężeniu sięgającym nawet 2 tesli. Wytwarzane jest ono przez specjalną cewkę przystawianą do głowy pacjenta.
 fot.ojoimages
 

Zabieg trwa ok. 40 min i jest obecnie stosowany u pacjentów z migreną, depresją, parkinsonizmem, a także w przypadku osób po udarze mózgu. W Polsce zabieg ten nie jest powszechnie stosowany i traktowany jest ciągle jako terapia eksperymentalna.

Terapie wykorzystujące prąd elektryczny ciągle budzą strach wśród pacjentów - całkiem niepotrzebnie. Są one bezbolesne . Co więcej, mają o wiele mniej skutków ubocznych niż terapie farmakologiczne i są od nich skuteczniejsze.

Reklama
(3)
Komentarze