Zaloguj
Reklama

Groźny syndrom barona Munchhausena

Kobieta w szpitalnej sali
Fot. medforum
Kobieta w szpitalnej sali
(4)

Syndrom barona Munchhausena zaliczany jest do grupy zaburzeń pozorowanych, polegających na wywoływaniu objawów psychosomatycznych, mających na celu doprowadzenie do hospitalizacji.  Celem osób chorujących na syndrom, jest doprowadzenie do ingerencji chirurgicznych, które mają na celu deformację ciała. 

Reklama

Początki

Za pierwowzór choroby, od którego wzięła się nazwa syndromu, uznawany jest Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen,  Baron Münchhausen , żyjący w latach 1720-1797, awanturnik, żołnierz. Dał on początek syndromowi barona Munchhausena jak i kilku postaciom literackim.
 

Kogo dotyka syndrom?

Syndrom barona Munchhausena (Münchhausen sydrome by proxy) dotyka przede wszystkim osoby, charakteryzujące się silnymi zaburzeniami osobowości, opisywany jest także u pacjentów skłonnych do masochizmu. Występują cztery zasadnicze typy syndromu- typ krwotoczny, typ brzuszny, typ neurologiczny oraz typ skórny.

Typ krwotoczny syndromu

Osoby cierpiące na typ krwotoczny wywołują najczęściej objawy, charakteryzujące się krwistymi wymiotami, krwotokami z płuc czy nawet objawami hemofilii. Osoby cierpiące na typ krwotoczny, często pozorują silne krwawienia z nosa a nawet połykają krew zwierzęcą, aby pozorować krwiste wymioty.

Typ brzuszny

Typ brzuszny zaburzenia ma na celu dążenie do przeprowadzenia u chorego zabiegu chirurgicznego. Często osoby cierpiące na typ brzuszny połykają ostre przedmioty, które powodują niedrożność jelit, co skutkuje zabiegiem operacyjnym.

Typ neurologiczny, zwany diabelskim

Osoby cierpiące na typ neurologiczny symulują zaburzenia o podłożu neurologicznym, jak bóle głowy, omdlenia, utrata świadomości.

Typ skórny

Osoby cierpiące na typ skórny, symulują zaburzenia dermatologiczne. Poddają się działaniu substancji drażniących, uszkadzających powłoki skórne. 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze