Zaloguj
Reklama

Lęki u małych dzieci - co o nim wiemy?

Smutny chłopczyk
Fot. medforum
Smutny chłopczyk
(3)

Wiele rodziców, spotyka się z sytuacja, iż ich dzieci odczuwają przed czymś lęk. W wielu przypadkach nie rozumieją, dlaczego dziecko go odczuwa i dlaczego się pojawił. Warto pamiętać o tym, iż dzieci boją się różnych przedmiotów, odgłosów bądź odczuwają lęk przed różnymi sytuacjami.

Reklama

Mimo wszystko strach, nie jest objawem choroby ale czymś bardzo pożytecznym. Zatem nie wpadajmy od razu w panikę i nie próbujmy zmuszać dziecka do tego by się czegoś bądź kogoś nie bało. W większości przypadków strach to sygnał ostrzegawczy przed niebezpieczeństwem. Warto jednak skontaktować się z lekarzem- psychologiem dziecięcym lub psychiatrą, jeśli sytuacje lękowe będą uniemożliwiały normalne funkcjonowanie dziecka oraz jego bliskich.

Lęki, z którymi często spotykamy się u dzieci

Dzieci odczuwają lęk, w różnych sytuacjach, mogą bać się także przedmiotów czy odgłosów. Zdarza się tak, iż dzieci boją się duchów, skoków, ptaków czy baonów, które widziały np. podczas oglądani bajki. Badania naukowe i obserwacje pokazują, iż dzieci boja się nie tylko tego co widzą bądź czuja lecz także tego co słyszą (odkurzacz, pralka, samolot, lodówka, mikser, samochody). Dla dzieci hałas może stanowić niebezpieczeństwo. W wielu przypadkach dzieci odczuwają lęk przed pójściem do lekarza. Może to być spowodowane lękiem przed czymś nowym i nieznanym, przed obcymi osobami bądź sytuacją, która już kiedyś miała miejsce i kojarzy im się źle (np. szczepienie, badanie podczas choroby). Dzieci boją się także ciemności, dlatego większość dzieci zasypia przy zapalonej lampce. W ciemności bowiem, zaczyna działać wyobraźnia, pojawiają się różnego rodzaju duchy, potwory czy odgłosy. 

Co robić gdy dziecko, się czegoś boi?

W każdej z tych sytuacji oraz w wielu innych, jak np. lęk przez pójściem do żłobka czy przedszkola, lęk przed zwierzętami, wysokością czy wodą, rodzice powinni wykazać się spokojem, opanowanie, wyrozumiałością oraz cierpliwością. Wszelkie próby wymuszania na dziecku określonych zachowań, np. zmuszanie dziecka do przebywania w ciemności,  mogą doprowadzić do pogłębienia się lęku i silnych problemów emocjonalnych dziecka. Gdy zauważymy, iż sytuacje lękowe, uniemożliwiają dziecku normalne funkcjonowanie w życiu codziennym należ zgłosić się do lekarza- psychiatry. Być może konieczne będzie włączenie jakiejś terapii z psychologiem (indywidualne, rodzinna) bądź podanie leków (środki przeciwlękowe). Pamiętajmy jednak o tym, iż obecność rodzica, bliskość oraz zrozumienie jest dla dziecka najważniejsze.     

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze