Zaloguj
Reklama

Nerwica – przyczyny, objawy

Kobieta odczuwająca smutek
Fot. medforum
Kobieta odczuwająca smutek
(4)

Nerwica to choroba przejawiająca się zaburzeniem normalnego funkcjonowania człowieka, w zakresie psychiki, uczuciowości i czynności fizjologicznych organizmu.

Reklama

Spis treści:

 1. Nerwica – przyczyny
 2. Nerwica – objawy
 3. Problemy natury psychicznej w nerwicy
 4. Nerwica natręctw
 5. Inne zaburzenia nerwicowe

Nerwica różni się od standardowych zakłóceń samopoczucia, które objawiają się podobnie, głównie tym, że ma ona charakter nawracający pomimo braku działania czynnika wyzwalającego.

Nerwica – przyczyny

Na wystąpienie zaburzeń nerwicowch wpływ mają czynniki biologiczne, takie jak:

 • stan fizyczyny,
 • stan układu nerwowego i zaburzenia na poziomie neurotransmiterów,
 • obciążające i konfliktowe sytuacje życiowe - wśród nich wymienić można  rolę i wymagania w społeczeństwie, silne negatywne przeżycia, np. urazy, wypadki i sytuacje stresowe, szczególnie długotrwałe.

Nerwica – objawy

Objawy nerwicowe przejawiają się głównie w sferze psychicznej a dodatkowo często wyrażają się w postaci różnych zakłóceń czynności fizycznych.

Dolegliwości fizyczne dotyczyć mogą różnych narządów i układów, a wiele objawów jest bardzo podobnych do różnych stanów chorobowych. Najczęściej pojawiające się somatyczne objawy to:

 • zaburzenia za strony układu pokarmowego, głównie biegunki, bóle brzucha, zaparacia, nudności i wymioty,
 • zakłócenia czynności układu krwionośnego, takie jak szybkie i nierówne bicie serca,
 • zaburzenia układu nerwowego, pod postacią bólów głowy i innych części ciała oraz czasem drętwieniami lub drżeniem kończyn,
 • zaburzenia czynności seksualnych, u mężczyzn w postaci zaburzenia potencji, a u kobiet przejawiające się zwykle w formie obniżonej satysfakcji seksualnej,
 • ogólne złe samopoczucie i osłabienie.

Nerwica jest do leczenia. Nie czekaj, aż zmieni Twoje życie w koszmar. Umów się ze specjalistą, na terapię indywidualną lub grupową kliknij TUTAJ

Problemy natury psychicznej w nerwicy

Poblemy natury psychicznej w nerwicy odczuwane są jako przykre dolegliwości i stany będące źródłem cierpienia.  Najczęstszym objawami dotyczącym psychiki są:

 • lęki,
 • niepokój,
 • napięcie.

Lęk jest stanem uczuciowym, który zbliżony jest do strachu, jednak różni się od niego brakiem konkretnej przyczyny i zwykle występuje bez powodu. Przejawia się jako uczucie nadmiernego niepokoju i napięcia, często towarzyszą mu objawy somatyczne, takie jak wymioty, biegunki i omdlenia które mogą maskować prawdziwą chorobę.Nerwica – przyczyny, objawy, leczenie, fot. panthermedia

Lęk pojawiający się w określonych sytuacjach określany jest mianem fobii. Fobia dotyczyć może np. lęku  przed przed tłumem i otwartą przestrzenią, określonymi zwierzętami, ciemnością czy brudem. Zdarza się, że jest nie do przezwyciężenia pomimo racjonalnych perswazji.

Nerwica natręctw

Wśród zaburzeń nerwicowych uwzględnić również należy natręctwa - czyli myśli lub czynności natrętne, występujące niezależnie od woli. Myśli natrętne odczuwane są zwykle jako obce i sprzeczne z intencjami chorego, mogą mieć różną treść, np. agresywną, seksualną lub bluźnierczą.

Czynności przymusowe wyrażają się w przymusie zrobienia czegoś, co zwykle nie ma sensu, np. dotknięcie jakiegoś przedmiotu lub zajęcie określonego miejsca .

Inne zaburzenia nerwicowe

Do zaburzeń nerwicowych zalicza się także zaburzenia stresowe pourazowe, neurastenie, czyli wzmożone zmęczenie po wysiłku umysłowym i zaburzenia mieszane, w których obecne są elementy depresji i lęku.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • M. Łapiński, Nerwice-objawy, przyczyny i leczenie, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 1990

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze