Zaloguj
Reklama

Różnice pomiędzy strachem a lękiem

Mężczyzna cierpiący na zaburzenia snu
Fot. medforum
Mężczyzna cierpiący na zaburzenia snu
(3)

W stresującej bądź nieznajomej dla nas sytuacji najczęściej mówimy, że odczuwamy lęk lub strach. Pamiętajmy jednak o tym, że są to dwa odmienne stany emocjonalne. Co powinniśmy wiedzieć o lęku, a co o strachu? Jak radzić sobie z tymi emocjami? Kiedy powinniśmy udać się do specjalisty?

Reklama

Strach pojawia się u człowieka w obliczu realnego, namacalnego zagrożenia. O lęku mówimy wtedy, gdy ma on charakter irracjonalny i wynika z wyobrażonego sobie przez nas zagrożenia czy niebezpieczeństwa.

W przypadku fobii oraz zespołu stresu pourazowego mamy do czynienia z zaburzeniami związanymi ze strachem. Możemy odczuwać strach przed konkretna osobą, zwierzęciem czy zachowaniem danej osoby. Bardzo często pojawia się on także podczas depresji czy po przeżyciu katastrofy (samochodowej czy lotniczej).

Zespoły paniki czy uogólnionego lęku są charakterystyczne dla lęku. Pojawiają się one nagle, mogą trwać bardzo krótko, bądź trwać miesiącami.

Lęk ma te same składniki co strach, z jedną różnicą jaką jest tzw. komponent poznawczy. Mowa tutaj o tym, że:

  1. W przypadku lęku pacjent oczekuje, „uraja” zagrożenie, którego w danym momencie nie ma. Zakłada on np., że coś złego, niebezpiecznego czy nieprzyjemnego może mu się przytrafić. Myśl ta prześladuje go nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy.
  2.  W przypadku strachu istnieje konkretny powód naszego zachowania (strach przed zwierzętami, wodą, lataniem).

Po zadziałaniu konkretnego wyżej wymienionego komponentu dochodzi do uruchomienia reakcji alarmowej. Mowa tutaj o zachowaniu „walcz” bądź „uciekaj”. Zachowania pacjentów podczas napadu lęku czy przy strachu są różne. Jedne osoby stają się bardzo agresywne, nadpobudliwe inne wycofują się, zamykają w sobie czy płaczą.

Jeśli zauważymy, że nasze obawy są bezpodstawne, boimy się czegoś co nam tak naprawdę nie zagraża, nie możemy spać w nocy, jesteśmy ciągle spięci i zmęczeni powinniśmy zgłosić się do specjalisty.           
 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze