Zaloguj
Reklama

Wiek ojca a schizofrenia, zaburzenia nastroju i autyzm

Zabawa z dzieckiem
Fot. ojoimages
Zabawa z dzieckiem
(2)

Ryzyko różnych zaburzeń psychicznych w różny sposób zależy od wieku ojca.

Reklama

Wiek ojca jest jednym z czynników wpływających na ryzyko różnych chorób i wad wrodzonych. Roel Ophoff z Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu chorych na schizofrenię, zaburzenia spektrum autyzmu, dużą depresję i zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Schizophrenia Research” z 13 kwietnia, zaburzenia spektrum autyzmu okazały się występować u dzieci ojców starszych niż 40 lat. Schizofrenia była częstsza u potomstwa mężczyzn starszych niż 35 lat.

Ryzyko dużej depresji było najniższe u dzieci ojców średnim wieku; ci w wieku poniżej 20 lub ponad 40 lat częściej mieli córki i synów z tym zaburzeniem nastroju. W przypadku zaburzeń afektywnych dwubiegunowych nie zaobserwowano zależności prawdopodobieństwa zachorowania od tego, ile lat miał tata.

Wyżej opisane zależności są przypuszczalnie wynikiem różnych mechanizmów biologicznych lub psychologicznych prowadzących do różnych chorób umysłowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze