Zaloguj
Reklama

Zespół Capgrasa – przyczyny, objawy, leczenie

Współautorzy: doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Rożne twarze schizofrenii
Fot. Shutterstock
Rożne twarze schizofrenii
(4)

Zespół Capgrasa (zespół Sozji) zaliczany jest do zaburzeń psychicznych, tzw. urojeniowego zespołu błędnej identyfikacji (delusional misidentification syndrome – DMS) w których u pacjenta występują specyficzne urojenia.

Reklama

Spis treści:

 1. Zespół Capgrasa – przyczyny
 2. Zespół Capgrasa – objawy
 3. Zespół Capgrasa – leczenie

Pacjent twierdzi, iż osoba lub grupa osób, które go otaczają (żona, mąż, dziecko, kolega, dziadek, sąsiad, przyjaciel, listonosz) został zamieniony/podmieniony na inną osobę, ale o tym samym wyglądzie, sposobie zachowania, gestykulowania oraz ubierania się. Sytuacja ta dotyczy nie tylko ludzi ale także przedmiotów, miejsc czy zwierząt.

Osoba dotknięta zespołem Capgrasa rozpoznaje osoby, przedmioty i miejsca, które ją otaczają ale uważa, iż zmieniły one swoją tożsamość (nie czuje z nimi więzi, nie ufa im, traktuje jak wrogów).

Zespół Capgrasa – przyczyny

Przeprowadzone do tej pory badania oraz analizy stanu zdrowia pacjentów, wskazują, iż jedną z przyczyn rozwoju zespołu Capgrasa mogą być uszkodzenia struktur neuronalnych w określonych obszarach mózgu. Są to struktury, których celem jest łączenie ośrodka rozpoznawania twarzy, przedmiotów z układem limbicznym (odgrywa kluczową rolę w przypisywanie określonych stanów emocjonalnych widzianym obiektom).

Taka sytuacja może mieć miejsce m.in. u osób, które:

 • miały udar (po przebytym udarze),
 • na skutek urazu mechanicznego,
 • po pęknięciu tętniaków,
 • przy krwotokach mózgowych i inne.

Zespół Capgrasa – objawy

Urojenia o tego typu charakterze występują bardzo często u schizofreników. Objawem dominującym u chorych z tym zespołem, jest stwierdzanie, iż m.in. osoba u znana jest „podmieniona” przez istotę pozaziemską bądź sobowtóra. Nie istnieje możliwość by wytłumaczyć, przekonać pacjenta o tym, iż taka sytuacja nie miała miejsca. Osoba chora żyje z tym przekonaniem i o tym mówi, ale nie stara się szukać osoby podmienionej, nie zastanawia się co się z nią stało i gdzie w danej chwili przebywa. Cały czas jednak stara się rozgryźć plany „oszusta” oraz zdemaskować go przed innymi. Pacjenci wykazują dwa rodzaje zachowań: jedni boją się owego „oszusta”, czują przed nim lęk a drudzy, traktują go jak wroga, atakują, są wobec niego agresywni.

Wraz z rozwojem choroby urojenia nasilają się i pogłębiają, chory wmawia sobie i innym, iż w domu przebywa ktoś jeszcze np. przekłada jego rzeczy, kradnie przedmioty, przekłada rzeczy osobiste. Co ciekawe słyszą w domu zwierzęta. W bardzo zaawansowanej formie choroby pacjent zaczyna mieć wątpliwości co do własnej osoby i ma problemy z rozpoznaniem się w lustrze (syndromu błędnego rozpoznania w lustrze). 

Zespół Capgrasa – leczenie

Zespół Capgrasa wymaga szczegółowej diagnostyki oraz włączenia odpowiedniego leczenia. Jest to schorzenie bardzo rzadkie, gdzie pacjent traktowany jest indywidualnie. Dobierane są odpowiednie leki przeciwpsychotyczne oraz psychoterapia. Wszystko to dobierane jest do stanu pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Namysłowska I., Psychiatria Dzieci i młodzieży., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  Bilikiewicz A., (red.), Kompendium psychiatrii, psychoterapii, medycyny psychosomatycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  Freud S., Histeria i lęk, Wydawnictwo KR, Warszawa 2001.
  Kępiński A., Lęk, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze