Zaloguj
Reklama

Zespół lęku uogólnionego – na czym polega i jak go leczyć?

Zespół lęku uogólnionego – na czym polega i jak go leczyć?
Fot. Shutterstock
(0)

Zespół lęku uogólnionego uznać można za jedno z bardziej uciążliwych zaburzeń lękowych – w jego bowiem przypadku dochodzi do tego, że lęk, co prawda o różnym natężeniu, to jednak towarzyszy pacjentowi zasadniczo przez cały czas. Ciągłe obawy stanowią zaś duże obciążenie nie tylko dla psychiki, ale i komplikują one pacjentowi życie na wiele różnych sposobów – zespół lęku uogólnionego utrudnia człowiekowi funkcjonowanie czy to w domu, czy też w pracy oraz w szkole. Co więc można polecić osobom z zespołem lęku uogólnionego – na czym polega leczenie tego problemu?

Reklama

Rozpoznawanie zespołu lęku uogólnionego – dlaczego pełne badanie psychiatryczne jest aż tak ważne?

Rozpoznawaniem zespołu lęku uogólnionego zajmują się specjaliści psychiatrii. W trakcie badania psychiatrycznego możliwe jest stwierdzenie charakterystycznych dla tej jednostki zaburzeń i ostatecznie postawienie właśnie jej rozpoznania, badanie psychiatryczne jest tutaj bardzo ważne jednak i z innego powodu. Otóż zaburzenia lękowe uogólnione nierzadko nie są jedynym psychiatrycznym problemem danego pacjenta – zdarza się, że wraz z nimi współistnieją inne jednostki. Najczęściej bywają nimi zaburzenia depresyjne, fobie specyficzne, uzależnienie od jakichś substancji psychoaktywnych oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Jeżeli takie problemy istnieją dodatkowo u osoby z zespołem lęku uogólnionego, to wtedy ich wykrywanie jest absolutnie wręcz konieczne – to bowiem, jakie dokładnie problemy występują u pacjenta, ma wpływ na wybór wdrażanego mu leczenia.

Leczenie zespołu lęku uogólnionego – na czym polega?

W leczeniu zespołu lęku uogólnionego wykorzystanie znajdują dwie metody: farmakoterapia oraz psychoterapia. W przypadku pierwszej z wymienionych stosowane są przede wszystkim leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu serotoniny (SSRI – zalecane pacjentom są te środki, które poza działaniem poprawiającym nastrój wywierają również efekt przeciwlękowy). Czasami zalecane są też benzodiazepiny. Te jednak środki – jeżeli w ogóle – zaleca się pacjentom stosować krótkotrwale i z bardzo dużą ostrożnością. Tego rodzaju obostrzenia biorą się ze względu na ryzyko uzależnienia od benzodiazepin.

Poza farmakoterapią korzystnie wpływać na stan chorych może także i psychoterapia. Różne rodzaje terapii mogą być polecane pacjentom zmagającym się z zespołem lęku uogólnionego, dość często zalecane jest im skorzystanie z terapii poznawczo-behawioralnej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze