Globus - objawy, diagnoza, leczenie

Określeniem globus (polska wersja - gałka) nazywamy subiektywne wrażenie obecności ciała obcego w gardle, które nie daje się przełknąć.
Globus, kulka w gardle - Objawy i przebieg
Obiektywnie w gardle nie stwierdza się żadnej przeszkody. Pacjent zgłasza natomiast subiektywne uczucie - kulki w gardle lub drapania (porównywane do obecności włosa w gardle). Dodatkowo wielu chorych odczuwa w gardle ściskanie, duszenie i trudności w przełykaniu śliny. Objawy typowo ustępują w czasie jedzenia, pojawiając się ponownie w okresie między posiłkami. Odwrócenie uwagi pacjenta lub skupienie się chorego na określonej, absorbującej czynności powoduje zazwyczaj chwilowe ustąpienie dolegliwości. Najczęstszą przyczyną uczucia globusa są zaburzenia nerwicowe (konwersja, somatyzacja stresu). W badaniu psychologicznym zwykle stwierdza się problemy rodzinne lub depresję.
Globus, kulka w gardle - Kiedy udać się do lekarza
Każdy przypadek uczucia przeszkody w gardle wymaga konsultacji z lekarzem, należy bowiem wykluczyć choroby organiczne mogące powodować tego typu dolegliwości. Należą do nich w szczególności zaburzenia neurologiczne oraz różnorodne choroby gardła i przełyku.
Globus, kulka w gardle - Leczenie
Postępowanie lecznicze w przypadkach typowych wymaga przede wszystkim uświadomienia sobie i opanowania problemów emocjonalnych. Ważną rolę pełni tu środowisko rodzinne.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Ryżko J., Socha J. "Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u dzieci i młodzieży", PZWL, Warszawa 2004.
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.