Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być nietypowe objawy zaburzeń nastroju?

Wizyta u psychiatry
Fot. panthermedia
Wizyta u psychiatry
(5)
Reklama

Zaburzenia nastroju, z których najbardziej znanym jest depresja, kojarzone są zwykle z takimi objawami, jak znaczny smutek, przygnębienie i niechęć do życia czy myśli samobójcze. W praktyce jednak okazuje się, że czasami problemy należące do tej grupy przebiegają niekoniecznie z takimi właśnie, jak wspomniano powyżej, objawami. Co więc powinno wzbudzać niepokój i skłaniać do odwiedzenia specjalisty – jakie mogą być nietypowe objawy zaburzeń nastroju?

Objawy i przebieg zaburzeń nastroju

Depresja uznawana bywa za jeden z najczęściej spotykanych u ludzi psychiatrycznych problemów. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie zmaga się z nią nawet 300 milionów osób – bezapelacyjnie więc warto wciąż podkreślać znaczenie tego, jak ważna jest świadomość społeczeństwa na temat depresji. Teoretycznie wydawałoby się, że podstawowe objawy depresji współcześnie zna większość z nas – z problemem tym kojarzone są obniżenie nastroju, apatia czy utrata wcześniejszych zainteresowań. Zawsze jednak na uwadze trzeba mieć to, że objawy depresji u przedstawicieli różnych grup wiekowych mogą być bardzo nawet różne, a poza tym istnieją również i pewne dolegliwości, które mogą wynikać właśnie z zaburzeń depresyjnych, a które niekoniecznie by z nimi powiązywano.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaburzenia nastroju

W przypadku depresji stosunkowo często mówi się o tym, że cierpiący na nią pacjenci mają znacznie zmniejszony apetyt. Jak najbardziej może tak być, podkreślenia wymaga jednak to, że pojawiać się może również i odwrotny problem – nadmierne łaknienie. Pacjenci, którzy wcześniej wręcz stronili od wszelkich niezdrowych produktów, mogą nagle zaczynać żywić się w zasadzie tylko słonymi i słodkimi przekąskami. O tym, że skutkować to może przybieraniem przez nich masy ciała, przekonywać zapewne nie trzeba.

Pacjent z depresją kojarzony jest jako osoba, której nic się nie chce i która dosłownie całymi dniami najchętniej leżałaby w łóżku i po prostu spała. Owszem, tak bywa, zdarza się jednak i inny problem – trudności ze snem.  W przebiegu zaburzeń depresyjnych jak najbardziej mogą występować trudności z zaśnięciem, jak i bardzo wczesne wybudzanie się ze snu.

Pierwsze skojarzenie z depresją to zazwyczaj obniżenie nastroju. Faktycznie uznaje się je za podstawowy objaw tych zaburzeń, u niektórych jednak pacjentów – szczególnie u dzieci, młodzieży i osób w podeszłym wieku – przejawem zaburzeń depresyjnych może nie być obniżenie nastroju, a zamiast niego dominować może u nich drażliwość.

Wspomnieć tutaj warto i o tym, że czasami depresja przejawia się nietypowymi objawami ze strony ciała. Takowymi mogą być chociażby dolegliwości bólowe – pacjent z zaburzeniami depresyjnymi może się skarżyć np. na uporczywe bóle brzucha, głowy czy bóle mięśniowo-stawowe. Zdarza się, że z ich powodu odwiedza on wielu nawet różnych medycznych specjalistów i mimo przeprowadzenia różnorodnych badań, nie udaje się znaleźć tego, jaka jest przyczyna tych dolegliwości. W takich przypadkach – szczególnie, gdy u pacjenta istnieją jakieś inne objawy, sugerujące zaburzenia psychiczne – warto pomyśleć o udaniu się do psychiatry.

Nie sposób tutaj pominąć innego niż depresja problemu, który również zaliczany jest do zaburzeń nastroju – mowa tutaj o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Jej istotą są epizody obniżonego, jak i wzmożonego nastroju – w związku z tym o zaburzeniach nastroju może świadczyć nie tylko jego obniżenie, ale również i sytuacja odwrotna, w której pacjent ma tendencję do podejmowania ryzykownych zachowań, ma aż nazbyt energii, jest wesołkowaty czy przekonany o swej własnej wyjątkowości.

Leczenie zaburzeń nastroju

Leczenie depresji, która przebiega raczej z nietypowymi dla tego zaburzenia objawami, wygląda zasadniczo tak samo, jak postaci tych zaburzeń, w których występują „typowe” dolegliwości. Wykorzystanie znajduje farmakoterapia oraz oddziaływania psychoterapeutyczne  – o tym, które z nich u danego chorego będzie najistotniejsze, decyduje stan pacjenta.

Jak widać powyżej, depresja to nie zawsze smutek i niechęć do podejmowania aktywności – czasami niełatwo więc powiązywać nietypowe objawy właśnie z zaburzeniami depresyjnymi. Zwłoka w rozpoczęciu leczenia może z kolei bardzo nawet negatywnie odbijać się na stanie pacjenta – z tego powodu mając choćby cień podejrzenia, że za problemy pacjenta mogą odpowiadać zaburzenia nastroju, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze udanie się do psychologa lub psychiatry.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Psychiatria. Red. M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska. Wydawnictwo PZWL. Warszawa 2011.


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze