Mitomania - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Mitomania, pseudologia bądź zespół Delbrücka definiowana jest jako występująca przejściowo bądź trwale choroba psychiczna. Została opisana przez Antona Delbrücka i związana jest z patologiczną skłonności do mówienia nieprawdy, wymyślania i opowiadania różnych historii, które nigdy nie miały miejsca. Osoba dotknięta mitomanią nie jest w stanie odróżnić prawdy od wymyślonych w danym momencie historii.
Objawy i przebieg mitomanii
Mitomania dotyka ona dzieci (chęć przezywani przygód podobnych w bajkach) ale także młodzież i osoby dorosłe (związana jest z faktem, rozmijania się i nie akceptowania rzeczywistości otaczającej ww. osoby).
Przyczyn mitomani jest kilka a co ważne trwają nadal badania nad tą patologiczna skłonnością do kłamania i przekłamywania rzeczywistości.
Jedną z przyczyn mogą być dziedziczne (wrodzone) skłonności psychopatyczne, inną przebyte bądź toczące się choroby mózgu, chęć zwrócenia na swoja osobę uwagi innych osób a także trudne bądź traumatyczne dzieciństwo. Mitomania często dotyka osoby o usposobieniu histerycznym, rozchwiane emocjonalnie oraz o zmiennym nastoju.
Mitomania przejściowa dotyczy głównie małych dzieci, które żyją s świecie bajek oraz opowiadań. W większości przypadków jest to zjawisko przejściowe, które ustępuje samoistnie. Dzieci swym zachowaniem nie wyrządzają nikomu krzywdy. W przypadku młodzieży oraz osób dojrzałych mitomania na początku nie jest rozpoznawana, z czasem jednak ich problem wychodzi na jaw.
Kłamstwo, którym kieruje się mitoman ma za zadanie pokazać go i jego życie w jak najlepszym świetle, ukryć otaczające go problemy, stworzyć przyjazną i bezpieczną rzeczywistość oraz przyszłość. Zdarza się jednak, iż mitoman swym kłamstwem ma za zadanie skrzywdzić i upokorzyć inną osobę, zniszczyć jej dobre imię i reputację.
Zdemaskowanie mitomana (poprzez weryfikacje tego co opowiada) nie wpływa na zmianę jego zachowania, napędza go jedynie do wymyślania kolejnych historii i przygód z nim w roli głównej. Bardzo często mitoman po takim incydencie odcina się od osób z którymi utrzymywał kontakt i szuka nowych odbiorców.
Rozpoznanie mitomana czasem wymaga dłuższego czasu, jednak szczegółowa weryfikacja opowiadanych historii oraz rozmowa z mitomanem powodują, iż jego choroba zostaje ujawniona.
Leczenie mitomanii
Leczenie mitomanii polega na regularnych terapiach pod okiem specjalisty. Kluczowa role odgrywa ujawnienie co jest przyczyna zniekształcania przez mitomana rzeczywistości oraz kłamania. Pamiętajmy, iż nie należy takich ludzi osądzać i oceniać, trzeba im pomóc.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.psychiatrictimes.com/articles/pathological-lying-symptom-or-disease
- http://www.newhealthguide.org/Pathological-Liar.html
- http://depressiond.com/pathological-liar/
- http://www.jstor.org/stable/1144348
- http://psycnet.apa.org/psycinfo/1988-26669-001
- http://bjp.rcpsych.org/content/187/4/320.short
Bibliografia:
Piśmiennictwo:
- Adam Bilikiewicz, Włodzimierz Strzyżewski: Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1992, s. 500.
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.