Obgryzanie paznokci przez dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Obgryzanie paznokci jest metodą rozładowywania napięcia występującą głównie u dzieci starszych. Utrzymuje się zwykle do ok. 15-16 roku życia, jednakże może mieć miejsce także w dorosłym życiu (szczególnie w stresowych sytuacjach).
Objawy i przebieg obgryzania paznokci u dzieci
Część dzieci obgryza paznokcie w stanie silnego napięcia nerwowego (klasówka w szkole, podniecenie jakimś filmem), natomiast niektóre robią to jakby mimochodem. Czynność ta rzeczywiście rozładowuje bardzo dużą ilość energii nerwowej. Niestety forma ta jest bardzo niekorzystnie odbierana przez innych (rodziców, nauczycieli a nawet rówieśników).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć obgryzanie paznokci u dzieci?
Gdy... czynność ta wydaje się być bardzo częsta, obgryzaniu paznokci towarzyszą inne zachowania lękowe, niepokój czy niska samoocena, lub obgryzanie paznokci poprzedziły trudne przeżycia. Wtedy warto skontaktować się z psychologiem, pediatrą, lub ewentualnie psychiatrą dziecięcym.
Leczenie obgryzania paznokci u dzieci
Rodzice powinni sprawdzić, czy u jego podłoża nie leży jakaś konkretna przyczyna (stres, trudne przeżycia). Jeśli tak nie jest, czasem skutkuje zwykły argument kosmetyczny (np. jak ładnie wyglądałyby paznokcie twojej córki zadbane i wypielęgnowane). Nie należy nigdy śmiać się z dziecka czy porównywać je do innych dzieci, u których ten nawyk nie występuje – mają już one i tak dużo problemów wynikających z tej dolegliwości. Ważny jest wtedy dobry kontakt oraz poczucie, że jest się kochanym bez względu na to czy się ma obgryzione paznokcie czy nie.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Ilg F. L., Ames L., B., Baker S. M. : Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy, GWP, Gdańsk 2001.
Kategorie ICD:
- Inne zaburzenia lękowe
- Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
- Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.