Zaloguj
Reklama

Obgryzanie paznokci przez dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Upominanie dziecka
Fot. shutterstock
Upominanie dziecka
(3)
Reklama

Obgryzanie paznokci jest metodą rozładowywania napięcia występującą głównie u dzieci starszych. Utrzymuje się zwykle do ok. 15-16 roku życia, jednakże może mieć miejsce także w dorosłym życiu (szczególnie w stresowych sytuacjach).

Objawy i przebieg obgryzania paznokci u dzieci

Część dzieci obgryza paznokcie w stanie silnego napięcia nerwowego (klasówka w szkole, podniecenie jakimś filmem), natomiast niektóre robią to jakby mimochodem. Czynność ta rzeczywiście rozładowuje bardzo dużą ilość energii nerwowej. Niestety forma ta jest bardzo niekorzystnie odbierana przez innych (rodziców, nauczycieli a nawet rówieśników).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć obgryzanie paznokci u dzieci?

Gdy... czynność ta wydaje się być bardzo częsta, obgryzaniu paznokci towarzyszą inne zachowania lękowe, niepokój czy niska samoocena, lub obgryzanie paznokci poprzedziły trudne przeżycia. Wtedy warto skontaktować się z psychologiem, pediatrą, lub ewentualnie psychiatrą dziecięcym.

Leczenie obgryzania paznokci u dzieci

Rodzice powinni sprawdzić, czy u jego podłoża nie leży jakaś konkretna przyczyna (stres, trudne przeżycia). Jeśli tak nie jest, czasem skutkuje zwykły argument kosmetyczny (np. jak ładnie wyglądałyby paznokcie twojej córki zadbane i wypielęgnowane). Nie należy nigdy śmiać się z dziecka czy porównywać je do innych dzieci, u których ten nawyk nie występuje – mają już one i tak dużo problemów wynikających z tej dolegliwości. Ważny jest wtedy dobry kontakt oraz poczucie, że jest się kochanym bez względu na to czy się ma obgryzione paznokcie czy nie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Ilg F. L., Ames L., B., Baker S. M. : Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy, GWP, Gdańsk 2001.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze