Zaloguj
Reklama

Zaburzenia lękowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Choroby psychiczne
Fot. ojoimages
Choroby psychiczne
(4)
Reklama

By mówić o zaburzeniach lękowych konieczne jest zdefiniowanie czym jest lęk. Jest to negatywne uczucie, emocja, która nie daje nam możliwości cieszyć się życiem. W większości przypadków wpływa na nas w sposób bardzo destrukcyjny, pojawia się niespodziewanie, wpędza w niepewność, zagubienie, obawy oraz osłabia aktywność. Przez krótki okres życia każdy człowiek cierpi na zaburzenia lękowe.

Objawy i przebieg zaburzeń lękowych

Przyczyn zaburzeń lękowych może być bardzo wiele i w większości przypadków jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Nigdy nie można bagatelizować sytuacji, w których lęk bierze górę nad naszym życiem oraz normalnym, sprawnym funkcjonowaniem. Warto w takiej sytuacji udać się do lekarza gdyż zaburzenia lękowe mogą prowadzić w następnej kolejności do różnych chorób organicznych. Wśród objawów zaburzeń lękowych wymieniamy: 

 • Objawy psychiczne, które pojawiają się bardzo często to problemy z koncentracją, rozdrażnienie, napięcie psychiczne, brak możliwości zrelaksowania się i odpoczynku,
 • Objawy wegetatywne wśród których bardzo często występują zaburzenia pracy jelit, snu, ucisk w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, zawroty głowy, bóle głowy, pocenie się.

Objawy te są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Bez względu na częstość ich występowania oraz ich nasilenie ważne jest by skonsultować je z lekarzem.

Najczęściej spotykanymi zaburzeniami lekowymi są:

 1. Zaburzenia lękowe uogólnione
 2. Lęk paniczny
 3. Agrofobia
 4. Fobia społeczna
 5. Inne fobie specyficzne

W przypadku pojawienia się lęku, który nadmiernie występuje w życiu codziennym, uniemożliwia normalne, aktywne funkcjonowanie konieczna jest wizyta u lekarza (psychiatra). Na podstawie przeprowadzonego wywiadu podejmie on decyzję co do kwestii związanych z leczeniem. Może to się wiązać tylko z regularną psychoterapią, w przypadku lekkich zaburzeń lękowych bądź dodatkowym włączeniem środków farmakologicznych. Kluczową rolę odgrywa wsparcie i pomoc ze strony rodziny, znajomych oraz przyjaciół. Leczenia farmakologiczne wymaga regularnego zażywania leków i pozostania pod stała kontrola lekarską.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

 1. Zaburzenia lękowe i ich farmakoterapia. J. Landowski, W.J. Cubała. Wyd. Medyczne Termedia Poznań 2012. ISBN 978-83-63622-04-6.
 2. Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lekowymi. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2011. ISBN 978-83-233-3133-9.
 3. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 4. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 5. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004. 6.
 6. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze