Zaloguj
Reklama

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Depresja, Samotność
Fot. panthermedia
Depresja, Samotność
(2)

Dzisiaj, 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto to zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na problematykę zaburzeń psychicznych

Reklama

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są zatrważające. Na zaburzenia psychiczne cierpi bowiem aż 20 procent ludności. Za najpowszechniejsze schorzenie psychiczne uznaje się depresję – cierpi na nią 100 milionów osób na całym świecie, w tym co dziesiąty Polak.

Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego dzisiejszym dniem chce zwrócić szczególną uwagę na kwestię dbania o zdrowie psychiczne, przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, potrzebę zmian w regulacjach prawnych i w opiece medycznej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.

Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest: „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy”. W tym roku święto to przypada w czasie, gdy nasze codzienne życie znacznie się zmieniło w wyniku pandemii COVID-19, co również spowodowało, że liczba chorych na depresję i inne zaburzenia psychiczne wzrosła.

Depresja coraz częstszym schorzeniem

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia prawie miliard ludzi na świecie żyje z zaburzeniami psychicznymi, 3 miliony ludzi umiera każdego roku z powodu szkodliwego spożycia alkoholu, a co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo. Statystyki te mogą ulec niekorzystnej zmianie w 2020 roku, w którym już obserwuje się wzrost objawów depresji i lęku w różnych krajach, w tym w Polsce na co duży wpływ ma pandemia koronawirusa. 

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze