Zaloguj
Reklama

Czynniki zwiększające ryzyko schizofrenii: obciążenie genetyczne i stres we wczesnym dzieciństwie

Autorzy: Anna Pyka
Kłótnia
Fot. ojoimages
Kłótnia
(5)

Naukowcy z Johns Hopkins przeprowadzili badania, których wyniki pomogą lepiej zrozumieć jak natura oraz wychowanie, mogą wpłynąć na wzrost ryzyka zachorowania na schizofrenię. Zbadano również wpływ tych czynników na ogólne zaburzenia funkcjonowania mózgu.

Reklama

Obciążenie genetyczne oraz silny stres w dzieciństwie, mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju mózgu i zwiększać ryzyko rozwoju schizofrenii prawie o półtora raza.

Wyniki badań wskazują, że samotne występowanie tych czynników nie zwiększa ryzyka rozwoju choroby psychicznej. Sugerują, że dopiero połączenie tych dwóch czynników, może mieć na to znaczący wpływ.

Zespół skoncentrował się na interakcji dwóch czynników: białka DISC1, które jest ważne dla rozwoju mózgu oraz GABA, potrzebnego dla prawidłowego chemicznego funkcjonowania mózgu.

Zmiany jednego czynnika u badanych myszy, nei przyniosły żadnych rezultatów. Dopiero ingerencja w oba czynniki zmieniła fizjologię rozwoju neuronów na gorsze. Dzięki dokładnemu określeniu czynników ryzyka, możliwe jest precyzyjniejsze opracowywanie składników leków.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Cell, 2012; 148 (5): 1051 DOI:10.1016/j.cell.2011.12.037

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze