Zaloguj
Reklama

Fenomen leków OTC w Polsce

Autorzy: Marcin Rokita
Zażywanie tabletek
Fot. panthermedia
Zażywanie tabletek
(5)

Leki OTC (ang. Over The Counter drug - dostępne bez recepty lekarskiej) możemy spotkać niemal na każdym kroku, a do ich stosowania przyznaje się większość dorosłych Polaków.

Reklama

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, nasenne i wiele innych są na wyciągniecie ręki jak niemal każdy produkt na sklepowej półce Mają jednak o wiele mniejsze dawki substancji czynnych w swoim składzie, dzięki czemu nie wywołują groźnych dla zdrowia skutków ubocznych a co najwyżej niepożądane. Ich zadaniem jest łagodzenie lekkich dolegliwości jak gorączka czy zgaga i można je przyjmować bezpiecznie przez krótki okres czasu, około pięciu dni Jeżeli w tym czasie dolegliwości zdrowotne nie ustąpią wówczas należy się zgłosić niezwłocznie do lekarza.

Warto również pamiętać że wiele z nich zawiera te same składniki i jednoczesne zażywanie leków o tym samym działaniu różnych producentów może spowodować przedawkowanie i poważne zatrucie, dlatego należy zawsze czytać ulotki w opakowaniu. Preparaty OTC można przyjmować bezpiecznie przez krótki okres czasu, około pięciu dni .

Jeżeli w tym czasie dolegliwości zdrowotne nie ustąpią wówczas należy się zgłosić lekarza. Łatwa dostępność powoduje także, że stają się one źródłem zainteresowania młodzieży i osób pragnących zmienić swój stan świadomości połykając ogromne dawki leków na kaszel lub katar nie mając pojęcia o szkodliwych konsekwencjach jakie mogą wywołać.

Reklama
(5)
Komentarze