Zaloguj
Reklama

Katastrofa kolejowa k. Szczekocin na Śląsku - stres pourazowy poszkodowanych

Ratowanie życia
Fot. ojoimages
Ratowanie życia
(0)

3 marca w pobliżu miejscowości Szczekociny k. Zawiercia doszło do czołowego zderzenia dwóch pociągów. Wynikiem tego zdarzenia jest 16 ofiar śmiertelnych i ponad 50 osób rannych, które natychmiastowo zostały przewiezione do szpitali. Na miejscu tragedii zjawił się premier Donald Tusk wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Reklama

W akcji ratowiczej brało udział setki ratowników medycznych, straż pożarna, świadkowie zdarzenia. W tej chwili katastrofę bada już komisja i prokuratura. Na terenie całego kraju w dniach 5 i 6 została ogłoszona żałoba narodowa. Strażacy stale pracują nad usunięciem z szyn elementów pociągu. Poszkodowani, niektórzy w stanie ciężkim trafili do szpitali z trzech województw. Stan większości osób ocenia się jako stabilny.

Tak tragiczne wydarzenie może nieść za sobą wśród poszkodowanych konsekwencję wystąpienia zespołu stresu pourazowego (PTSD). Jest to rodzaj zaburzeń lękowych, które są efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia. Stres, który występuje o dużej sile wpływa na powstanie zaburzeń, który może spowodowac w organizmie człowieka kryzys psychiczny.

Przeważnie jest to opóźniona lub przedłużona reakcja. Przebieg może mieć zmienny charakter, objawami mogą być zaburzenia emocjonalne, nerwica. U niektórych osób, które były uczetsnikami wypadku lub traumatycznego wydarzenia zaburzenie może utrzymywać się przez kilka lat oraz wpłynąć na zmianę osobowości.

Poszkodowani katastrofy dostali wsparcie psychologiczne. Jest ono potrzebne już od momentu, gdy udzielana jest pierwsza pomoc. Nikt z nas nie spodziewa się katastrofy, dlatego przeżycie takiego wydarzenia niesie za sobą wiele skrajnych emocji. Objawami stresu pourazowego mogą być: przeżywanie na nowo zaistniałej sytuacji w wspomnieniach, odrętwienie i izolacja od innych, brak reakcji na otocznie, niezdolnośc do przeżywania radosnych chwil, lęk, depresja, samobójcze myśli.

Poszkodowani w tej chwili są pod stałą opieką medyczną. Wydarzenie z 3 marca pozostanie zapewne traumą na całe życie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze