Zaloguj
Reklama

Leki przeciwpsychotyczne mogą być pomocne przy leczenie jadłowstrętu psychicznego

Autorzy: Anna Pyka
Złe samopoczucie
Fot. ojoimages
Złe samopoczucie
(4)

Naukowcy z University of Chicago ogłosili wyniki badań, z których wynika, że niskie dawki powszechnie używanych atypowych leków przeciwpsychotycznych przyczyniły się do poprawy w mysim modelu anoreksji.

Reklama

Odkrycie daje nadzieję dla chorujących na powszechne i często śmiertelne zaburzenie jedzenia, w leczeniu którego brakuje skutecznych leków.

Myszy leczone małymi dawkami olanzapiny, częściej utrzymywały swoją wagę, gdy otrzymywały koło do ćwiczeń i ograniczony dostęp do żywności. Antydepresyjna fluoksetyna, często przepisywana dla anorektycznych pacjentów, nie poprawiła przeżywalności w tym eksperymencie.

Wyniki badań, opublikowane w “Neuropsychopharmacology”, są przykładem rezultatu rzadkiej współpracy pomiędzy naukowcami laboratoryjnymi i klinicystami poszukującymi nowych możliwości leczenia anoreksji.

Jednym z wyzwań jest znalezienie lekarstwa, które pacjenci chorujący na jadłowstręt psychiczny zgodzą się brać regularnie. Leki, które bezpośrednio powodują przyrost masy ciała lub działają silnie uspokajająco, są często odrzucane przez pacjentów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neuropsychopharmacology, 2012; DOI: 10.1038/npp.2012.7

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze