Zaloguj
Reklama

Natrętne myśli: czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Natłok myśli
Fot. Panthermedia
Natłok myśli
(3)

Natrętne myśli mogą mieć różną tematykę, często dotyczą one jednak aspektów religijnych, higienicznych oraz seksualnych. Zazwyczaj są one znaczącym utrapieniem dla doświadczających ich pacjentów, utrudniając im w dużym stopniu codzienne funkcjonowanie. Skąd się jednak biorą natrętne myśli i w jaki sposób można sprawić, by przestały się one pojawiać u pacjenta?

Reklama

Każdemu człowiekowi okresowo przydarzają się pewne natrętne myśli – dotyczyć mogą one chociażby problemów zawodowych, rodzinnych czy zdrowotnych. U zdrowych ludzi takowe myśli pojawiają się jednak wyłącznie przejściowo, inaczej bywa już u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, u których natrętne myśli mogą mieć bardzo nawet uporczywy charakter.

Podstawowym, związanym z natrętnymi myślami problemem są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (potocznie określane jako nerwica natręctw). Inną jednostką, w której u pacjentów także pojawiać się mogą uporczywe myśli, jest zespół stresu pourazowego (PTSD).

Natrętne myśli dotyczyć mogą różnych tematów – dość często skorelowane są z aspektami religijnymi, seksualnymi, ale i możliwościami skrzywdzenia jakichś innych osób. Typowe jest to, że są one przez pacjenta niechciane, jak i to, że trudno mu skoncentrować się przez nie na wykonywaniu jakichkolwiek czynności.

Część pacjentów doświadczających natrętnych myśli nikomu się do nich nie przyznaje, inni zaś – ze względu na utrudniający funkcjonowanie charakter tej dolegliwości – poszukują specjalistów, którzy pomogą im się z nimi uporać. W leczeniu jednostek, w których przebiegu występować mogą natrętne myśli, ogólnie wykorzystywane są dwie metody – psychoterapia oraz farmakoterapia. Pomocne mogą być różnego typu oddziaływania, szczególnie jednak polecana pacjentom z natrętnymi myślami bywa terapia poznawczo-behawioralna. W przypadku zaś leczenia farmakologicznego omawianego problemu wykorzystywane są przede wszystkim leki z grupy inhibitorów wychwytu serotoniny.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze