Zaloguj
Reklama

Objawy obsesyjno-kompulasywne u pacjentów ze schizofrenią

Współautorzy: Francois Guillem
Objawy obsesyjno-kompulasywne u pacjentów ze schizofrenią
Fot. medforum
(0)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań za niektóre symptomy schizofrenii i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych odpowiadają te same mechanizmy.

Reklama

U chorych na schizofrenię często występują objawy obsesyjno-kompulsyjne. Francois Guillem i współpracownicy z Uniwersytetu Montrealskiego (Kanada) przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu pacjentów z chorobą Bleulera stosując nowatorską metodę polegającą na uwzględnieniu wpływu wyżej wymienionych symptonów na jej przebieg.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopsima "Schizophrenia Research", badacze stwierdzili, że  występowanie typowych dla schizofrenii urojeń jest silnie pozytywnie skorelowane z obsesjami, co sugeruje, że za te dwie typy objawów odpowiadają te same mechanizmy. Analogiczna sytuacja okazała się mieć miejsce w przypadku omamów słuchowych i czynności przymusowych.

Ujemne korelacje stwierdzono w odniesieniu do następujących par objawów: obsesji somatycznych i dezorganizacji oraz nawyku zbierania równych przedmiotów i urojeń (względnie halucynacji słuchowych), co pozwala przypuszczać, że zaburzenia obsesyjno-kompulsywne przeciwdziałają ujawnianiu się symptomów schizofrenii.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Schizophrenia Research doi:10.1016/j.schres.2009.06.004

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze