Zaloguj
Reklama

Ośrodek Alzheimerowski - pionierskie przedsięwzięcie w Polsce i drugie Europie

Autorzy: Joanna Pańków-Banaś,
Open Media,
[email protected]
Ośrodek Alzheimerowski - pionierskie przedsięwzięcie w Polsce i drugie Europie
Fot. medforum
(5)

W Ścinawie na Dolnym Śląsku otwarto właśnie pierwszy w Polsce i drugi w Europie Ośrodek dla chorych na Alzheimera. Od początku października placówka zacznie przyjmować pierwszych pacjentów. Szacuje się, że w Polsce ok. 250 tys. osób cierpi na chorobę Alzheimera i wymaga specjalistycznej opieki.

Reklama

Ośrodek jest placówką chorób otępiennych Akademii Medycznej we Wrocławiu. W gruntownie odremontowanym, przestronnym, 3-kondygnacyjnym budynku znajdują się specjalistyczne sale do zajęć ruchowych, rehabilitacji, muzykoterapii, sale specjalnego nadzoru medycznego, a także jedno- i dwuosobowe, monitorowane całodobowo pokoje dla pacjentów.  

Placówka prowadzić będzie działalność naukowo-badawczą, a także działalność leczniczą i szkoleniową. „Będziemy szkolić nie tylko lekarzy i studentów medycyny, ale i uczyć rodziny, jak radzić sobie z chorym na Alzheimera. Będziemy także uczyć samych pacjentów, jak sobie radzić z chorobą, a przede wszystkim co robić, aby opóźnić postępowanie choroby” – mówi dyrektor Ośrodka Michał Hajtko

Do Ośrodka przyjmowani będą pacjenci w początkowym stadium choroby. Już w tej chwili, mimo że placówka wystartuje w październiku, zgłosiło się ponad 100 osób, które chcą się tam leczyć. Tymczasem w Ośrodku jest jedynie 67 miejsc dla pacjentów i 25 miejsc hotelowych dla rodzin i lekarzy, którzy będą tu prowadzić badania.

Prace remontowo – adaptacyjne kosztowały 7,8 mln zł. i w 75 proc. zostały sfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Prawie 2 mln dało Ministerstwo Zdrowia, zaś 1,3 mln przekazała z własnych środków wrocławska Akademia Medyczna.

 


 

Pionierzy, sponsorzy, darczyńcy

- Nasz ośrodek jest pierwszym tego typu w Polsce i drugim w Europie. Powstał dzięki determinacji i ogromnej życzliwości wielu gremiów, ale najważniejszym z nich jest Akademia Medyczna, która zaakceptowała pomysł i wzięła na swoje barki jego realizacje - przypomina początki Michał Hajtko, główny inicjator przedsięwzięcia i dyrektor ścinawskiego ośrodka. Bo też dostrzegając zjawisko narastania w społeczeństwie problemu chorób otępiennych, wnikając w jego potrzeby uczelnia wrocławska z ogromną determinacją podjęła starania o utworzenie w Ścinawie ośrodka badawczo-naukowo-dydaktycznego.

- Mieliśmy świadomość, że będzie to pionierskie w skali kraju przedsięwzięcie. W tym celu od Starostwa Powiatowego w Lubinie, zakupiliśmy nieruchomość i 14 grudnia 2005 r. nastąpiło rozpoczęcie remontu budynku przyszłego Ośrodka Badawczo-Naukowo-Dydaktycznego Chorób Otępiennych - mówi profesor Ryszard Andrzejak, rektor wrocławskiej Akademii Medycznej

Aby szybciej zgromadzić pieniądze na wykonanie projektu, powołana została Fundacja Alzheimerowska. W gronie pierwszych darczyńców znalazł się KGHM Polska Miedz S.A a także wrocławska kuria z ówczesnym metropolitą ks. kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem. Dzięki apelowi do wiernych o finansowe wsparcie zebrano na ten cel około 100 tys. zł. Inicjatywę wsparła także spora grupa biznesmenów i dzięki temu udało się przygotować projekt. Prace remontowo-adaptacyjne na ogólną wartość 7, 5 mln zł w 75 procentach sfinansował Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Kwotę 1,8 mln zł dało Ministerstwo Zdrowia, a 300 tys. zł, z własnych środków, na wymianę stolarki okiennej przekazała wrocławska AM. Przedsięwzięcie wspiera również firma farmaceutyczna Biofarm, producent Cogitonu, stosowanego w leczeniu choroby Alzheimera. Dzięki temu hasło promujące lek „Aby każdy miał szansę leczenia” – zyskało dodatkowy wymiar. Od tej chwili odnosi się nie tylko do samego preparatu, który wśród innych, obecnych na rynku, ma najbardziej korzystną dla pacjenta cenę (jest więc powszechnie dostępny), ale i do nowootwartej placówki.

Reklama
(5)
Komentarze