Zaloguj
Reklama

Postępy w badaniach nad genetycznym tłem schiozfrenii

Współautorzy: Linda Brzustowicz
Postępy w badaniach nad genetycznym tłem schiozfrenii
Fot. Shutterstock
(0)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań pewien wariant genu NOS1AP może być odpowiedzialny za podatność na zachorowanie na schizofrenię.

Reklama

Od kilka lat Linda Brzustowicz i współpracownicy z Rutgers (Uniwersytetu Stanu New Jersey) zajmują się wpływem mutacji w genie NOS1AP zwanym również CAPON na prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii. Ta grupa naukowców zakończyła niedawno badania z udziałem 24 rodzin, których więcej niż jeden członek choruje na to zaburzenie umysłowe.

Jak podano w kwietniowym numerze czasopisma "American Journal of Psychiatry", spośród 60 polimorfizmów pojedynczego nukleotydu lub wariantów genu NOS1AP trzy okazały się być prawdopodobnie związane ze schizofrenią. Dalszy etap badań z wykorzystaniem monoklonalnych kultur wyhodowanych z komórek ludzkiego mózgu doprowadził do ustalenia, że jeden spośród branych pod uwagę SNP ulega znacznie szybszej ekspresji niż pozostałe dwa. Brzustowicz zastrzega jednak, że prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii zależy również od czynników środowiskowych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • http://www.medicalnewstoday.com/articles/145578.php

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze