Zaloguj
Reklama

Postępy w badaniach nad przechodzeniem neuroprzekaźników przez synapsy

Współautorzy: Dimitrios Stamou
Postępy w badaniach nad przechodzeniem neuroprzekaźników przez synapsy
Fot. Pantherstock
(0)

Wyniki niedawno przeprowadzonych badań dają nadzieję na opracowanie lepszych metod leczenia schizofrenii i innych chorób układu nerwowego.

Reklama

W czasie transportu neuroprzekaźników przez synapsy substancje te zamknięte są w pęcherzykach o średnicach rzędu nanometrów. W celu lepszego zrozumienia tego procesu naukowcy Dimitrios Stamou i współpracownicy z Uniwersytetu Kopenhaskiego użyli w nowatorski sposób metody o nazwie Transfer Energii Rezonansu Förstera (FRET).

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma "Proceedings of the National Academy of USA" z 28 lipca, zastosowanie dwóch substancji, które emitują swiatło na drodze fluoroscencji dopiero po ich zmieszaniu, umożliwiło lepsze poznanie procesu łączenia się pęcherzyków neuroprzekażnikami z błoną komórkową. W odróżnieniu od poprzednich prób metoda zastosowana przez zespół Stamou pozwoliła na otrzymanie obrazów "na żywo" z wysoką rozdzielczością. Uzyskana w ten sposób wiedza może okazać się punktem wyjścia do opracowania nowych metod leczenia schizofrenii oraz innych zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Proceedings of the National Academy of USA PNAS 2009 106:12341-12346

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze