Zaloguj
Reklama

Powikłania akcji porodowej i porodu a schizofrenia

Kobieta w ciąży
Fot. ojoimages
Kobieta w ciąży
(5)

Zaburzenia w rozwoju mózgu mogą być odpowiedzialne za nieprawidłowe jego działanie w okresie poprzedzającym występowanie schizofrenii.

Reklama

Powikłania akcji porodowej i porodu mogą skutkować długoterminowymi problemami zdrowotnymi zarówno u matki, jaki i dziecka. Giuseppe Bersani i współpracownicy z Uniwersytetu Rzymskiego Sapienza poddali niedawno badaniom kilkadziesiąt mężczyzn chorych na schizofrenię.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Acta Neuropsychiatria”, u pacjentów, w czasie porodu których wystąpiły powikłania położnicze, częściej występowały tzw. mikrozaburzenia czynności mózgu (ang. neurological soft signs - NSS). Terminem tym określa się problemy z „uzgadnianiem” informacji docierających do mózgu z różnych narządów zmysłów, koordynacją ruchową i powstrzymywaniem się od niewłaściwych zachowań.

Otrzymane przez zespół Bersaniego wyniki przeważają na korzyść hipotezy, że zaburzenia w rozwoju układu nerwowego mogą prowadzić do nieprawidłowości w jego działaniu w okresie poprzedzającym pojawienie się pierwszych wyraźnych objawów schizofrenii.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze