Zaloguj
Reklama

Schizofrenia a tzw. iluzja gumowej ręki

Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(4)

Chorzy na schizofrenię mają osłabione poczucie siebie samego i własnego ciała.

Reklama

Tzw. iluzja gumowej ręki (ang. rubber hand illusion – RHI) jest badaniem zjawiska poczucia własnego ciała polegającym na oglądaniu przez daną osobę głaskanej gumowej ręki, w czasie gdy jej własna kończyna górna doznaje takich samych bodźców dotykowych. W efekcie powstaje wrażenie zmiany położenia tej części ciała i następuje spadek jej temperatury.

Sohee Park i współpracownicy z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville (USA) poddali niedawno badaniom kilkadziesiąt osób, z których ponad połowa była chora na schizofrenię. Zgodnie z publikacją w październikowym numerze czasopisma „PLoS ONE” u ludzi z tym zaburzeniem umysłowym stwierdzono większe nasilenie iluzji gumowej ręki.

U jednego z chorych na schizofrenię uczestników eksperymentu doszło do powstania wrażenia postrzegania świata spoza własnego świata fizycznego (ang. out of body experience – OOBE). Powyższe ustalenia wskazują na osłabiona poczucie siebie samego i własnego ciała u pacjentów z umawianym zaburzeniem psychicznym. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być nieprawidłowości w działaniu płatów skroniowych i ciemieniowego kory mózgowej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • PLoS ONE 6(10): e27089

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze