Zaloguj
Reklama

Schizofrenia, jakość życia, współpraca pacjenta z terapeutami

Wizyta u lekarza
Fot. ojoimages
Wizyta u lekarza
(5)

Objawy negatywne, dyskomfort psychiczny i brak współpracy obniżają jakość życia pacjentów hospitalizowanych z powodu schizofrenii.

Reklama

Poprawa jakości życia i skrócenie pobytu w szpitalu są od pewnego czasu uważane za jedne z najważniejszych celów leczenia osób chorych na schizofrenię. Koichiro Fujimaki z Uniwersytetu Prefektury Hiroszima (Japonia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset pacjentów hospitalizowanych z powodu tej choroby umysłowej.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Psychiatry Research” z 26 lutego, do czynników wpływających na obniżenie jakości życia należały: duże natężenia objawów negatywnych (deficytowych), dyskomfort psychiczny i brak współpracy danego chorego z terapeutami. Czynniki te obniżały również poziomy aktywności psychospołecznej, motywacji i energii. Zwalczanie objawów negatywnych, dyskomfortu psychicznego i przełamywanie braku współpracy na linii pacjent – terapeuci powinny przyczynić się do poprawy jakości życia osób chorych na schizofrenię.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychiatry Research, dx.doi.org/10.1016/j.psychres.2011.10.023

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze