Zaloguj
Reklama

Schizofrenia, nikotynizm, psychoedukacja

Schizofrenia, nikotynizm, psychoedukacja
Fot. ojoimages
(0)

Bupropion i psychoedukacja pomagają zerwać z papierosami.

Reklama

Ryzyko przedwczesnej śmierci pacjenta ze schizofrenią jest większe, jeżeli pali on papierosy. M. Patricia Ball z Uniwersytetu Marylandu w Baltimore (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkudziesięciu takich osób uczestniczących w eksperymencie sprawdzających skuteczność działania leku o nazwie bupropion (stosowanym w terapii depresji i nikotynizmu) w połączeniu z psychoedukacją (kształceniem chorych mającym na celu lepsze zrozumienie swojej choroby).

Zgodnie z publikacją w internetowym numerze czasopisma „Schizophrenia Research” z 26 listopada 2010 roku wielu pacjentów ze schizofrenią okazało się codziennie palić, być silnie uzależnionymi i mieć za sobą wiele nieudanych usiłowań zerwania z nałogiem. Główną przyczyną sięgania po papierosy były w ich przypadków: obniżony nastrój i znudzenie.

Podawanie bupropionu i psychoedukacja prowadziły z biegiem czasu do wzrostu wiary pacjentów w możliwość rzucenia palenia i osłabienia poziomu "pokus". Z drugiej strony gotowość do zerwania z nałogiem i odsetek rzeczywiście sięgających po papierosy pozastały niezmienione.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze