Zaloguj
Reklama

Urazy psychiczne a schizofrenia

Płaczące dziecko
Fot. ojoimages
Płaczące dziecko
(3)

Zaburzenia psychotyczne częściej występują u osób po licznych urazach psychicznych.

Reklama

Od pewnego czasu wiadomo, że różne katastrofy i nieszczęścia doświadczane w dzieciństwie zwiększają ryzyko wystąpienia psychozy w wieku dojrzałym. Cherrie Galletly z Uniwersytetu w Adelaide (Australia) i współpracownicy dokonali niedawno analizy danych pochodzących od kilkuset osób, które w roku 1983 doznały traumatycznych przeżyć w wyniku pożarów buszu i zbliżonej liczby ludzi bez takich doświadczeń.

Zgodnie z publikacją w kwietniowym numerze czasopisma „Schizophrenia Research” objawy psychozy częściej występowały w przypadku urazów psychicznych doświadczanych w dzieciństwie. Dodatkowymi czynnikami ryzyka były: zaburzenia zachowania i emocjonalne, konflikty i przemoc doświadczane ze strony rodziców oraz nadużywania alkoholu, marihuany i haszyszu.

Samo zamieszkiwanie na obszarach dotkniętych klęską pożarów buszu okazało się nie zwiększać ryzyka psychozy. Takie zaburzenia wydają się być wynikiem raczej większej liczby mniejszych urazów psychicznych niż pojedynczego traumatycznego wydarzenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze