Zaloguj
Reklama

Wczesne objawy schizofrenii u dzieci

Problemy emocjonalne u nastolatków
Fot. Panthermedia
Problemy emocjonalne u nastolatków
(3)

Pierwsze objawy schizofrenii pojawiają się zazwyczaj we wczesnej dorosłości, możliwe jest jednak wystąpienie choroby również i u młodszych osób. Schizofrenia u dzieci spotykana jest rzadko, kiedy jednak wystąpi, to zdecydowanie wymaga leczenia. Jakie więc objawy powinny niepokoić rodziców i skłonić ich do odwiedzenia z dzieckiem psychiatry?

Reklama

W powszechnym mniemaniu schizofrenia jest chorobą typową dla osób dorosłych, w praktyce jednak może ona występować również i u dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów wyróżnia się dwa typy tej choroby: schizofrenię o wczesnym początku (gdzie objawy pojawiają się między 13. a 18. rokiem życia) oraz schizofrenię o bardzo wczesnym początku (stwierdzaną wtedy, gdy dolegliwości rozwijają się przed 13. rokiem życia).

Możliwe objawy schizofrenii u dzieci są podobne do tych, które występować mogą u osób dorosłych. Bywają nimi urojenia i omamy, jak i spłycenie reakcji emocjonalnych, obojętność czy utrata zainteresowań. W przebiegu schizofrenii u dzieci dochodzić może do zaburzeń toku myślenia, przez które wypowiedzi pacjenta mogą stawać się całkowicie niezrozumiałe. Świadczyć o pojawianiu się takowych problemów świadczyć może chociażby zdobywanie przez dziecko gorszych ocen – szczególnie powinno to niepokoić wtedy, gdy pociecha wcześniej nie miała żadnych problemów z nauką.

Warto tutaj podkreślić, że objawy schizofrenii u dzieci mogą przypominać dolegliwości, które spotykane są w przebiegu całkowicie innych jednostek. Mowa chociażby o problemach w nawiązywaniu relacji społecznych, które mogą występować również i w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu, czy o nasilonym niepokoju i obawach dotyczących skrzywdzenia przez innych ludzi, które mogą pojawiać się w przypadku zaburzeń lękowych.

Ostatecznie diagnozowanie schizofrenii u dzieci zdecydowanie nie jest łatwe. Wtedy jednak, gdy rodziców niepokoi coś w zachowaniu dziecka, warto jak najszybciej udać się do psychiatry – im dłużej pacjent ze schizofrenią nie jest leczony, tym gorsze mogą być jego rokowania.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze