Zaloguj
Reklama

Wg Rydzyka Prezydent Kaczyński ma schizofrenię

Wg Rydzyka Prezydent Kaczyński ma schizofrenię
Fot. medforum
(5)

Gazeta.pl cytuje dyr. Rydzyka, który komentując słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, używa stwierdzenia: "To jest jakaś schizofrenia". Niestety po raz kolejny politycy (do tej grupy należy zaliczyć ks.dyr), mając na myśli jakieś niekonsekwencje w wypowiedziach przeciwnika, używają nazwy schizofrenia w kontekście pejoratywnym.

Reklama
 
Przypominamy więc, że schizofrenia to choroba psychiczna, którą można rozpoznać na podstawie pewnej konfiguracji objawów, które występowały w określonym czasie. Wg naszych obserwacji, u Pana Prezydenta, takie symptomy nie występują. A nawet jeśliby występowały, to nie jest powód aby tłumaczyć chorobą, nieakceptowane przez siebie postawy. "Nie zgadza się ze mną, znaczy że jest chory, to wariat". "Moje myślenie jest zdrowe, jego chore". Przy takim podejściu nie trzeba uzasadniać swojego punktu widzenia.
Gdyby na tym tylko polegała schizofrenia, jej leczenie byłoby prostsze, a może nawet niepotrzebne. Przynajmniej z punktu widzenia założeń demokracji.
 
Takie stwierdzenia, świadczą niestety, z jednej strony, o ignorancji osoby je wypowiadającej, a z drugiej, o traktowaniu schizofrenii nie jako choroby, ale jakiejś negatywnej przywary. Pokazuje to, jak ogromną pracę mają przed sobą instytucje walczące ze stygmatyzacją osób chorych psychicznie. Zastanawiam się tylko, jak dotrzeć z tą wiedzą do polityków i przebić się przez barierę, która nie pozwala im słyszeć tego co mówią inni.
 
Zwracam uwagę, że na tą chorobę cierpi ok 1% populacji. Czyli u ok 400 tys Polaków występują lub występowały objawy schizofrenii. Jest to choroba przewlekła, która u części osób powoduje inwalidyzację.
Jednak, dzięki nowym lekom i różnym formom wsparcia (np. oddziały dzienne) coraz większa liczba osób może obecnie wrócić do normalnego funkcjonowania. Tysiące z nich normalnie żyje, uczy się i pracuje.
 
 
A wszystkim polecamy ogólnodostępne materiały w naszym portalu.
 
Zachęcamy też do odwiedznia serwisów:
 
Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze