Zaloguj
Reklama

Wpływ stresu oksydacyjnego na ryzyko wystąpienia schizofrenii

Współautorzy: Xiang Yang Zhang
Wpływ stresu oksydacyjnego na ryzyko wystąpienia schizofrenii
Fot. Panthermedia
(0)

Wyniki najnowszych badań wskazują, że pacjenci z pierwszym epizodem psychozy charakteryzują się podwyższonymi poziomami tioredoksyny w osoczu.

Reklama

Od pewnego czasu wiadomo o istnieniu związku pomiędzy stresem oksydacyjnym a ryzykiem zachorowania na schizofrenię i jej przebiegiem. Zatrudniony w Kolegium Medycznym Baylor doktor nauk medycznych Xiang Yang Zhang i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu niepoddanych wcześniejszemu leczeniu środkami antypyschotycznymi ludzi doświadczających pierwszego epizodu psychozy, zbliżonej liczebnie grupy chorujących na omawiane zaburzenie przez dłuższy czas i osób bez nieprawidłowości w funkcjonowaniu umysłu.

Jak podano we wrześniowym numerze czasopisma "Schizophrenia Research", pomiary poziomu tioredoksyny (białka hamujące niekorzytne działanie reaktywnych form tlenu) w osoczu okazały się być podwyższone u pacjentów należacych do pierwszej z wymienionych wyżej kategorii. zdaniem naukowców wynik ten przemawia na korzyść tezy, że stres oksydacyjny sprzyja zachorowaniu na schizofrenię.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Schizophrenia Research 2009; 113: 151–157

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze