Zaloguj
Reklama

Wysiłek fizyczny może powstrzymać objawy schizofrenii?

Autorzy: Michał Marciniak
Aktywność fizyczna
Fot. medforum
Aktywność fizyczna
(5)

Ćwiczenia fizyczne mogą znacząco pomóc w utrzymaniu długoterminowej kondycji psychicznej ludziom chorującym na schizofrenię, według nowego badania naukowców z University of Manchester. Joseph Firth, łącząc dane z 10 niezależnych badań klinicznych, obejmujących 385 pacjentów chorujących na schizofrenię, zauważył, że około 12 tygodni regularnych ćwiczeń fizycznych (np. aerobiku) może znacząco poprawić funkcjonowanie mózgu tych pacjentów.

Reklama

Badanie przeprowadzone przez Joseph’a Firth’a, dr Brendon’a Strubbs’a oraz prof. Alison Young, zostało opublikowane w magazynie „Schizophrenia Bulletin”. Większość pacjentów, po opanowaniu ostrej fazy schizofrenii, która charakteryzuje się omamami, urojeniami, zmaga się z deficytami poznawczymi, na które składają się problemy z pamięcią, koncentracją, odbiorem i przetwarzaniem informacji.

Badanie pokazało, że pacjenci, którzy oprócz przyjmowanych leków, regularnie ćwiczyli na bieżni czy rowerze stacjonarnym, uzyskiwali lepsze wyniki w testach badających funkcje poznawcze mózgu (w porównaniu do pacjentów przyjmujących wyłącznie leki).

Zdolności, które uległy największej poprawie to:

  • Zdolność rozumienia sytuacji społecznych.
  • Podzielność uwagi.
  • Zdolność do wykonywania kilku czynności i przechowywania kilku informacji jednocześnie (można to porównać do zwiększonej pamięci RAM w komputerze).

Badania dowiodły również, że pacjenci, którzy wykonywali większą ilość ćwiczeń fizycznych, szczególnie jeśli badający egzekwowali rzetelność ich wykonywania, mają, po zakończeniu leczenia, najbardziej wyraźne efekty w poprawie zdolności poznawczych.


Joseph Firth zauważa, że deficyty poznawcze są główną przyczyną izolacji społecznej pacjentów chorych na schizofrenię. Podkreśla, że odkrycie jego zespołu, może zmienic podejście do leczenia schizofrenii i wskazuje, że nakłanianie pacjentów do wysiłku fizycznego  już na wczesnym etapie choroby może zredukować deficyty poznawcze w dalszym życiu.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze