Zaloguj
Reklama

Zaburzenia psychiczne czynnikiem ryzyka przypadkowej śmierci?

Autorzy: Marcin Rokita
Bezsilność
Fot. ojoimages
Bezsilność
(5)

Choć wiele uwagi poświęca się na zwiększone ryzyko samobójstwa u osób z chorobą psychiczną, wydaje się, że śmierć w wypadku jest dla nich większym niebezpieczeństwem, niż samobójstwo .

Reklama

To niepokojące odkrycie wywnioskowano z dużego badania populacji krajowej dorosłych mieszkańców Szwecji w 2001 roku przez grupę naukowców z Uniwersytetu Stanforda kierowanych przez doktora Caseya Crumpa Badaniem objęto, około 7 milionów ludzi.

Naukowcy wykorzystali szwedzki rejestru śmierci, aby dowiedzieć się, które z tych osób zmarły w ciągu kolejnych ośmiu lat i z jakiego powodu. Badacze następnie wykorzystali szwedzki rejestr szpitalny oraz szwedzką ewidencje ambulatoryjną w celu określenia, u których osób zdiagnozowano chorobę psychiczną od 2001 r. do 2008 r. i jak wielu z nich zginęło w wypadku wypadek w tym okresie. Następnie porównano te dane z przyczynami śmierci osób bez tych przypadłości. Okazało się, że w ośmioletnim okresie badania 26 procent tych, którzy zginęli w wypadkach leczyło się psychiatrycznie w porównaniu do 9 procent osób bez takiej diagnozy. Krótko mówiąc, osoby z zaburzeniami psychicznymi miały znacznie zwiększone ryzyko śmierci w nieszczęśliwym wypadku.

Badacze porównali te wskaźniki z procentowym udziałem samobójstw wśród osób z chorobą psychiczną. Okazało się, że ryzyko pacjentów psychiatrycznych umierających w wypadkach było wyższy niż śmierci wskutek samobójstwa 0,9% w porównaniu do 0,6% Jedno z możliwych wyjaśnień sugerowanych przez dr, Crumpa mówi, że typowe objawy zaburzeń psychicznych, takich jak zmęczenie, brak koncentracji i zaburzenia snu mogą zwiększać ryzyko wypadków spowodowanych zaburzeniami wzroku, koordynacji i czasu reakcji.

Leki psychotropowe mogą również przyczynić się do tych zagrożeń w wyniku skutków ubocznych lub niezamierzonego przedawkowania. Ponadto, niektóre zaburzenia psychiczne są związane z podejmowaniem ryzyka i autodestrukcyjnego zachowania. Wyniki te wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości psychiatrów i innych pracowników służby zdrowia na ryzyko przedwczesnej śmierci pacjetów

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze