Zaloguj
Reklama

Zespół dziecka potrząsanego

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
Zespół dziecka potrząsanego
Fot. medforum
(5)

Według danych europejskich około 80% rodziców potrząsa swoimi dziećmi. W USA 8,5% przypadków maltretowania dzieci to potrząsanie. W Polsce nie prowadzono takich badań, jednak lekarze, pedagodzy i psychologowie przyznają, że problem istnieje.

Reklama

W Łodzi ruszyła właśnie kampania informacyjna dotycząca zespołu dziecka potrząsanego, zorganizowana przez Fundację Pomocy Rodzinie Opoka. Najbardziej narażone są dzieci do 11 miesiąca życia - wtedy główka dziecka jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała, mięśnie są wiotkie, a mózg bardzo delikatny. Skutkiem potrząsania mogą być zaburzenia lękowe, depresja, kalectwo, a nawet śmierć. Zespół wykrywa się raz na sto przypadków, gdyż objawy są zwykle bardzo dyskretne: dziecko staje się apatyczne lub bardziej płaczliwe, ma mniejszy apetyt, może być bardziej senne. Dopiero z czasem może okazać się, że to na przykład początki dziecięcego porażenia mózgowego wywołanego potrząsaniem.

Fundacja Pomocy Rodzinie Opoka zapowiada, że wkrótce zapyta polskie matki czy potrząsają swoim dziećmi. W Wielkiej Brytanii na takie pytanie trzy czwarte kobiet odpowiedziało: tak.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Instytut Psychologii Zdrowia

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze