Psychoterapia
Nie jestem wariatem! – leczenie pod okiem psychoterapeuty jak każde inne
Przypominam sobie pewien kawał, w którym mężczyzna jeżdżący codziennie środkiem komunikacji miejskiej do pracy myli autobusy i wsiada do innego. Okazuje się, że są nim przewożeni pacjenci jednej z placówek dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Gdy ten się orientuje, wśród jakich ludzi się znalazł, szybko zmierza w stronę kierowcy z jasnym komunikatem: „Proszę mnie wypuścić. Ja naprawdę nie jestem wariatem!” Na co prowadzący pojazd z anielską cierpliwością i nutą znudzenia w głosie odpowiada: „Jasne, Wy tu wszyscy tak gadacie”.
Sztuka oddychania holotropowego: stan psychodeliczny bez psychodelików
Oddychanie holotropowe jest metodą psychologii transpersonalnej, która wykorzystuje technikę lekko przyśpieszonego i nieznacznie pogłębionego oddechu.
Zwierzęta domowe a zdrowie psychiczne ich właścicieli
Z badań zamieszczonych w „BMC Psychiatry” wynika, że posiadanie zwierzęcia domowego zdecydowanie poprawia stan zdrowia u ludzi z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Dowiedli tego naukowcy z uniwersytetów w Liverpoolu, Manchesterze i Southampton.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Nowe nurty w Pomocy Psychologicznej
Zakład Psychologii Klinicznej i Sądowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka mają zaszczyt zaprosić na I Ogólnopolską Konferencję Naukową „Nowe nurty w Pomocy Psychologicznej“
- Reklama
V Śląskie Warsztaty Psychoterapii
Innowacje i kreatywność w psychoterapii - stare w nowym, nowe w starym
Dlaczego warto zajmować się ciałem?
Praca z ciałem może okazać się przełomowa w procesie psychoterapii. Odblokowuje, uwrażliwia na własne potrzeby fizyczne i psychiczne. Może okazać się wspierająca tam, gdzie inne metody nie wystarczają. Praca z ciałem jest często stosowana m. in. w psychoterapii Gestalt.
Oddziaływanie muzyki na ludzką psychikę
Muzyka jest sztuką, rozrywką, przyjemnością i lekarstwem, a jej uniwersalizm łączy całe narody i kultury. Jest także, a może przede wszystkim jedną z tych aktywności, które wymagają zaangażowania całego mózgu, dzięki czemu ma zaskakująco dobry wpływ nie tylko na uczenie języków, poprawę pamięci czy koncentracji, ale także na koordynację fizyczną oraz funckjonowanie ludzkiego ciała i... duszy. Warto się bliżej przyjrzeć temu pod jakim kątem może wpływać właśnie na ludzką psychikę.
Na czym polega terapia systemowa
Terapia systemowa, rodzinna, partnerska, małżeńska…, wszystkie je łączy wspólne rozumienie rodziny jako systemu dynamicznie połączonych elementów, które wzajemnie na siebie wpływają. Nie ma tu pojedynczych wadliwych części, zamiast tego psychoterapeuta pracuje z tym systemem jako całością i każdego z jego członków czyni współodpowiedzialnym za zgłaszane trudności. Jest to nurt, który może wykorzystywać interwencje typowe dla różnych szkół teoretycznych na rzecz poprawiania relacji małżeńskich lub leczenia zaburzeń u dzieci czy nastolatków.
Na czym polega psychoterapia humanistyczna
Historycznie psychoterapia humanistyczna miała być zupełnie nową propozycją, którą powstawała w opozycji do nurtów stosowanych wcześniej. Była ona nawet nazywania „trzecią siłą w psychoterapii”. Kładła ona nacisk na podmiotowość klienta oraz docenianie jego zasobów. Obecnie nurt ten nie jest bardzo w Polsce popularny, a niektóre z jego założeń nie wytrzymały próby czasu. Sama jednak idea doceniania zasobów osoby zwracającej się do terapeuty wydaje się ciekawa, a szacunek do pacjenta jest uznany jako uniwersalna wartość w każdym nurcie terapeutycznym.
Dialog motywujący w terapii zaburzeń lękowych
Dialog motywujący w terapii zaburzeń lękowych to mądra i pragmatyczna książka zawierająca szczegółowe omówienie skutecznych strategii wzmacniających zaangażowanie klienta w terapię.
- Reklama
Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna?
Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z psychoanalizy, ta zaś jest najstarszym nurtem psychoterapii. Prekursorzy innych nurtów, które często powstawały w kontrze do psychoanalizy, zazwyczaj również przechodzili wcześniej szkolenie w psychoanalizie czy też przeszli psychoterapię własną w tym paradygmacie. Twórcą psychoanalizy był sławny Zygmunt Freud, który opracował swoją metodę do leczenia pacjentek z nerwicą. Skupiał się on na przemieszczaniu i przekształcaniu energii obecnej w ludzkich popędach i motywacjach, a nieprawidłowościami w tym zakresie tłumaczył powstawanie objawów.
Charakterystyczne cechy psychoterapii poznawczo-behawioralnej
Psychoterapia poznawczo-behawioralna staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Coraz częściej kierują na nią lekarze psychiatrzy, na rodzimym rynku wydawanych jest coraz więcej książek na temat tego podejścia. Również pacjenci częściej interesują się nie tylko samą psychoterapią, ale i różnicami między poszczególnymi podejściami terapeutycznymi. Ponieważ terapia poznawczo-behawioralna jest standardem w leczeniu zaburzeń lękowych czy depresji, warto wiedzieć co ją wyróżnia.
Terapia ofiar gwałtu
W poprzednim artykule zostały omówione psychologiczne i psychiatryczne skutki gwałtu, tym razem skupmy się na tym w jaki sposób można za pomocą specjalisty poradzić sobie z tym traumatycznym doświadczeniem. Psychoterapeuci dysponują szeregiem technik za pomocą których pacjenci mają szanse przepracować traumę związaną z wykorzystywaniem seksualnym. Nieraz ofiary gwałtu muszą przejść kilka różnych terapii, aby odnaleźć właściwą dla siebie drogę.
Budowanie relacji z dzieckiem a jego zintegrowany rozwój
Zależnie od przyjętego przez rodziców modelu relacji, dziecko może rozwijać się zgodnie ze swoim najlepszym potencjałem lub utknąć w sztywnych schematach, które powodują wiele trudności adaptacyjnych w jego późniejszym życiu. Traktowanie malucha jako integralnej osoby - nie tylko myślącej, ale też czującej – wymaga od opiekunów uważności i dojrzałości, przekłada się jednak na zdrowy rozwój dziecka.
Pokolenie Sandwich
Wiek średni to czas stabilizacji i radości z osiągnięć? Dla wielu osób to okres najtrudniejszej w życiu próby. Jak sprostać oczekiwaniom starzejących się rodziców, dzieci, wnuków, prowadzić jednocześnie trzy domy i nie zwariować?
Hipnoza we współczesnej psychiatrii. Zabobon czy przydatne narzędzie?
Czym jest hipnoza w ujęciu medycznym? Spróbujmy sobie wyobrazić stan upojenia alkoholowego – niby funkcjonujemy, niby rozmawiamy z towarzyszami, ale jednak nasza percepcja otaczających bodźców jest znacznie obniżona. Możemy powiedzieć, że w takim stanie nasza świadomość jest niepełna (o czym często dowiadujemy się dopiero w dniu następnym, gdy „przyjaciele” opowiadają bieg zdarzeń). Okazuje się, że pomimo iż w trakcie spożywania alkoholu nie spaliśmy, to za nic nie możemy sobie tych wydarzeń przypomnieć.
Relacje jako antidotum na samotność
W pewnych grupach społecznych depresja dotyka aż 60% osób. Skala tego zjawiska jest zatrważająca, a współczesny świat utrudnia przeciwdziałanie mu. Z praktyki psychoterapeutycznej wynika, że nie tylko towarzyszy ona schorzeniom takim jak np. depresja, ale wręcz może być jednym z ich źródeł. Przed samotnością można jednak się uchronić. W jaki sposób?
Szkolenia MMPI-2 w Katowicach i Zabrzu
Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks zaprasza do udziału w dwustopniowym szkoleniu z zakresu MMPI-2, które poprowadzi Pan mgr Andrzej Janiak psycholog kliniczny, psychoterapeuta.
Konferencja Katowickie Spotkania Psychometryczne
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu Katowickie Spotkania Psychometryczne: „Założenia i mity psychometryczne”.
Certyfikaty Terapeuty Środowiskowego
Zarząd Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zaprasza osoby chętne do składania wniosków o przyznanie Certyfikatów Terapeuty Środowiskowego.