Czym jest Choroba Afektywna Dwubiegunowa ?

Choroba afektywna dwubiegunowa, inaczej zaburzenia afektywne dwubiegunowe to zespół zaburzeń, które charakteryzuje występowanie okresów depresji, manii oraz okresów/ epizodów mieszanych.
Jest to choroba, która wymaga leczenia a pacjent potrzebuje wsparcia ze strony rodziny, bliskich oraz znajomych. Dotyka ona zarówno kobiet jak i mężczyzn, początek choroby przypada przed 35 rokiem życia. W chwili obecnej wyróżnia się kilka podtypów tej choroby, które charakteryzują epizody depresji oraz manii. Przebieg choroby oraz rokowanie są zależne od szybkiego i precyzyjnego postawienia diagnozy.
Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej
W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej wyróżnia się następujące epizody:
- Epizod depresyjny, który silnie związany jest z utratą radości do życia, zmęczeniem, problemami z koncentracją oraz myśleniem i zapamiętywaniem, obniżeniem nastroju, unikaniem kontaktu z rodziną czy znajomymi, wycofaniem z życia rodzinnego, spadkiem energii oraz aktywności w ciągu dnia, spowolnieniem procesów myślowych oraz problemami z wykonywaniem i podejmowaniem się najprostszych zadań (np. zmycie naczyń, kąpiel, wstanie z łóżka, rozmowa z drugą osobą). Dodatkowo mogą pojawić się problemy z pamięcią oraz zapamiętywaniem, pacjent potrafi przesypiać cały dzień oraz noc, ma problemy z pobieraniem i trawieniem pokarmów, jest lękliwy i spięty. Co ważne, jego nastawienie do całego świata i ludzi potrafi być bardzo negatywne.
- Epizod maniakalny, który charakteryzuje się nadmiernym poczuciem radości, euforii i dobrego humoru (w większości przypadków zachowanie to nie jest odpowiednie do sytuacji, w której pacjent się znajduje), ten stan bardzo szybko i niespodziewanie może przejść w nerwowość, drażliwość a nawet agresję. Zdarza się, iż w epizodzie manii, osoba chora staje się dominująca i władcza, narzuca swoje poglądy, przekonania oraz plany innym osobą. Sytuacja, w które potrzeba/ potrzeby pacjenta nie są natychmiast zaspokojone prowadzi do nadpobudliwości ruchowej, agresji słownej i/ lub fizycznej oraz widocznego niezadowolenia. Pacjenci, wspominają także o tzw. gonitwie myśli i słów oraz o silnym pobudzeniu w tym okresie choroby.
- Epizod mieszany, związany jest z jednoczesnym występowaniem zarówno objawów depresji jak i manii. Stany mieszane są zawsze bardzo wnikliwie obserwowane i oceniane przez lekarzy oraz terapeutów. Pacjenci bowiem reprezentują zachowania i myśli samobójcze- co jest dla nich szczególnie niebezpieczne.
Pamiętajmy, by osobę dotkniętą chorobą afektywną dwubiegunową nie oceniać za jej zachowanie a starać się zrozumieć i wspierać. Zachowania wymienione wyżej nie są celowe i skierowane przeciwko nam lecz są wynikiem choroby.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- psychiatria.mp.pl/choroby/show.html?id=69890
- www.webmd.com/bipolar-disorder/
- www.healthline.com/health/bipolar-disorder
- psychcentral.com/disorders/bipolar/
- europepmc.org/abstract/MED/16965186
- europepmc.org/abstract/MED/11926719
- journals.lww.com/psychosomaticmedicine/pages/default.aspx
- www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJM198911303212201
- europepmc.org/abstract/MED/12590624
- europepmc.org/abstract/med/19497250
- www.nature.com/nature/journal/v460/n7256/abs/nature08185.html
Kategorie ICD:
- Zaburzenia afektywne dwubiegunowe
- Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania
- Zaburzenia schizoafektywne