Zaloguj
Reklama

Czym jest Choroba Afektywna Dwubiegunowa ?

Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(4)

Choroba afektywna dwubiegunowa, inaczej zaburzenia afektywne dwubiegunowe to zespół zaburzeń, które charakteryzuje występowanie okresów depresji, manii oraz okresów/ epizodów mieszanych.

Reklama

Jest to choroba, która wymaga leczenia a pacjent potrzebuje wsparcia ze strony rodziny, bliskich oraz znajomych. Dotyka ona zarówno kobiet jak i mężczyzn, początek choroby przypada przed 35 rokiem życia. W chwili obecnej wyróżnia się kilka podtypów tej choroby, które charakteryzują epizody depresji oraz manii. Przebieg choroby oraz rokowanie są zależne od szybkiego i precyzyjnego postawienia diagnozy.

Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej

W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej wyróżnia się następujące epizody:

  1. Epizod depresyjny, który silnie związany jest z utratą radości do życia, zmęczeniem, problemami z koncentracją oraz myśleniem i zapamiętywaniem, obniżeniem nastroju, unikaniem kontaktu z rodziną czy znajomymi, wycofaniem z życia rodzinnego, spadkiem energii oraz aktywności w ciągu dnia, spowolnieniem procesów myślowych oraz problemami z wykonywaniem i podejmowaniem się najprostszych zadań (np. zmycie naczyń, kąpiel, wstanie z łóżka, rozmowa z drugą osobą).  Dodatkowo mogą pojawić się problemy z pamięcią oraz zapamiętywaniem, pacjent potrafi przesypiać cały dzień oraz noc, ma problemy z pobieraniem i trawieniem pokarmów, jest lękliwy i spięty. Co ważne, jego nastawienie do całego świata i ludzi potrafi być bardzo negatywne.
  2. Epizod maniakalny, który charakteryzuje się nadmiernym poczuciem radości, euforii i dobrego humoru (w większości przypadków zachowanie to nie jest odpowiednie do sytuacji, w której pacjent się znajduje), ten stan bardzo szybko i niespodziewanie może przejść w nerwowość, drażliwość a nawet agresję. Zdarza się, iż w epizodzie manii, osoba chora staje się dominująca i władcza, narzuca swoje poglądy, przekonania oraz plany innym osobą. Sytuacja, w które potrzeba/ potrzeby pacjenta nie są natychmiast zaspokojone prowadzi do nadpobudliwości ruchowej, agresji słownej i/ lub fizycznej oraz widocznego niezadowolenia. Pacjenci, wspominają także o tzw. gonitwie myśli i słów oraz o silnym pobudzeniu w tym okresie choroby.
  3. Epizod mieszany, związany jest z jednoczesnym występowaniem zarówno objawów depresji jak i manii. Stany mieszane są zawsze bardzo wnikliwie obserwowane i oceniane przez lekarzy oraz terapeutów. Pacjenci bowiem reprezentują zachowania i myśli samobójcze- co jest dla nich szczególnie niebezpieczne.

Pamiętajmy, by osobę dotkniętą chorobą afektywną dwubiegunową nie oceniać za jej zachowanie a starać się zrozumieć i wspierać. Zachowania wymienione wyżej nie są celowe i skierowane przeciwko nam lecz są wynikiem choroby.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze