Zaloguj
Reklama

Lit - minerał, który leczy

Autorzy: dr Waldemar Kryszkowski
Tabletki
Fot. medforum
Tabletki
(4)
Reklama

Sole litu były pierwszym wprowadzonym do obiegu lekiem normotymicznym (stabilizującym nastrój). Określenia tego używa się w odniesieniu do substancji, które posiadają właściwość utrzymywania nastroju w granicach normy, a jednocześnie zapobiegają jego wahaniom (zarówno obniżeniu, jak i podwyższeniu).

Lit - Objawy i przebieg

Mechanizm działania nie jest do końca wyjaśniony (podnosi się m. in. koncepcje wpływu na monofosfatazę inozytolu lub kinazę proteinową).

Lit stosuje się przede wszystkim w zapobieganiu chorobie afektywnej dwubiegunowej. Podaje się go także w leczeniu czynnej fazy zaburzeń afektywnych. Lit można ponadto wykorzystać w celu potencjalizacji podstawowego leczenia zarówno przeciwdepresyjnego, jak i przeciwpsychotycznego.

Przed rozpoczęciem leczenia litem należy wykonać podstawowe badania krwi i badanie ogólne moczu. Kurację rozpoczyna się od podania dawki 250mg (1 tabletka) wieczorem, w następnych dniach – 2x1 tabletkę (rano i wieczorem). Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego stężenia leku we krwi (0,5-0.8 mmol/l, przy słabszej odpowiedzi poziom można zwiększyć do 1mmol/l). W ostrych stanach można podać do 2g /dobę, osiągając stężenie we krwi do 1,2 mmol/dobę (po ustąpieniu ostrej fazy stężenie należy natychmiast obniżyć). W celu oceny poziomu leku, krew należy pobrać po 12 h od podania ostatniej dawki. Początkowo takie pomiary wykonać powinno się co tydzień, a po osiągnięciu odpowiedniego stężenia – co miesiąc (w fazie remisji pomiary wykonać co 2-3 miesiące).

Przeciwwskazaniem do zażywania litu są wszelkie stany związane z niewydolnością narządów. Ze względu na teratogenność, nie wolno stosować litu w okresie ciąży i karmienia piersią. Z tym wiąże się także obowiązkowe zastosowanie antykoncepcji przed rozpoczęciem kuracji litem.

Odstawienie leku (np. z powodu braku efektu terapeutycznego lub objawów niepożądanych, których prawdopodobieństwo wystąpienia szybko rośnie po przekroczeniu zalecanego poziomu) powinno przebiegać stopniowo (około miesiąca). Niestosowanie się do tego zalecenia grozi nawrotem choroby.
Podczas leczenia litem ostrych stanów chorobowych nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku nadmiernego odwodnienia, co może spowodować wzrost poziomu litu we krwi do wartości toksycznych, co jest realnym zagrożeniem życia.

Lit - Leczenie

Nalezy pamiętać o regularnych badaniach poziomu litu we krwi. Zwykle na takie badanie kieruje lekarz psychiatra z poradnii zdrowia psychicznego.

Piśmiennictwo

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze