Zaloguj
Reklama

Korelacja pomiędzy występowaniem astmy i alergii a nawykami sennymi wśród nastolatków

Uczennica
Fot. pantherstock
Uczennica
(0)

Najnowsze badania dotyczące schorzeń związanych z alergią i astmą dowiodły, że nastolatkowie chodzący późno spać i wstający w późniejszych godzinach są bardziej narażeni na zachorowania na powyższe choroby niż osoby chodzące spać i budzące się wcześniej.

Reklama

Wcześniejsze eksperymenty dowiodły, że objawy astmy są silnie powiązane z wewnętrznym zegarem organizmu. Z kolei badanie, o którym mowa, pokazuje, w jaki sposób indywidualne preferencje snu wpływają na ryzyko astmy u nastolatków.

– Astma i choroby alergiczne są powszechne u dzieci i młodzieży na całym świecie, jednak częstotliwość ich występowania rośnie. Znamy niektóre przyczyny tego wzrostu, takie jak narażenie na zanieczyszczenia i dym tytoniowy, ale wciąż musimy dowiedzieć się więcej  mówi dr Subhabrata Moitra z wydziału medycyny płucnej na uniwersytecie w Albercie, autor badania. – Wiadomo, że sen i melatonina wpływają na astmę, dlatego chcieliśmy sprawdzić, czy preferencje nastolatków dotyczące późnego wstawania lub wczesnego pójścia spać mogą być związane z ryzykiem astmy – dodaje.

Badanie przeprowadzono na grupie nastolatków

W badaniu czynników mających związek z ryzykiem zachorowania na astmę i choroby związane z alergią wzięło udział 1684 nastolatków w wieku 13 i 14 lat.

Każdy uczestnik został zapytany o świszczący oddech, astmę lub objawy alergicznego nieżytu nosa, takie jak katar i kichanie. W celu zdobycia wiarygodnych informacji zadano im szereg pytań, m.in. o której porze wieczoru lub nocy mają tendencję do zmęczenia, kiedy chcą się obudzić oraz o poziom zmęczenia z samego rana.

Następnie badacze porównali objawy nastolatków z ich preferencjami snu, dodatkowo biorąc pod uwagę inne czynniki, które mają wpływ na astmę i alergie, takie jak miejsce zamieszkania uczestników oraz to, czy członkowie ich rodzin palą.

Większe ryzyko zachorowania wśród nocnych marków

Badanie wykazało, że prawdopodobieństwo zachorowania na astmę było około trzy razy większe wśród nastolatków, którzy siedzą do późnych godzin nocnych niż u tych, którzy wolą spać wcześniej. Odkryto również, że ryzyko alergicznego nieżytu nosa było dwukrotnie wyższe u osób śpiących do późna niż u tych, którzy preferują wczesne wstawanie.

fot. panthermedia

Nasze wyniki sugerują, że istnieje związek między preferowanym czasem snu a astmą i alergiami u nastolatków. Nie mamy pewności, że późne spanie powoduje astmę, ale wiemy, że poziom melatoniny jest często zaburzony u osób, które śpią późno, a to z kolei może mieć wpływ na reakcję alergiczną nastolatków. Wiemy również, że dzieci i młodzież są coraz częściej narażone na światło ekranów telefonu komórkowego, tabletów i innych urządzeń, a także na niespanie do późna w nocy. Przeprowadzone badanie może zachęcić nastolatków do odłożenia urządzeń i pójścia spać nieco wcześniej, co pomogłoby zmniejszyć ryzyko astmy i alergii – podkreśla dr Moitra.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze